Do Safari Parku Dvůr Králové loni přišlo nejvíce lidí za posledních deset let

DVŮR KRÁLOVÉ | Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku loni zvýšil návštěvnost o 6,5 procenta na 541.902 lidí, o rok dříve jejími branami prošlo 508 885 návštěvníků. Loňská návštěvnost byla nejvyšší za posledních deset let a zároveň patřila k nejvyšším v historii zoo. Zoo patří Královéhradeckému kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem ve východních Čechách.

Safari Park Dvůr Králové nad Labem dovezlo z Anglie pět nových zvířat | foto: safaripark.cz

Nejvíce lidí do dvorského safari parku přišlo loni v srpnu, kdy návštěva činila 135 478 lidí a meziročně byla vyšší o 24 904. „Velmi úspěšný byla v roce 2019 akce Týden duchů na přelomu října a listopadu, která přilákala 23 tisíc návštěvníků, tedy o 11 tisíc více než předloni,“ řekla mluvčí Safari Parku Dvůr Králové nad Labem Markéta Grúňová.

Za úspěšný rok zoo považuje, když je překonána hranice půl milionu návštěvníků. Nad touto úrovní je návštěvnost od roku 2016. Nejslabší návštěvu zoo v posledním desetiletí zažila v roce 2012, kdy ji navštívilo asi 370 tisíc lidí.

Zoo loni otevřela expozici Madagaskaru a tropického pralesa, která vznikla nákladem asi 6,5 milionu korun v původním pavilonu Ptačí svět. Největší stavbou za 27 milionů korun byl loni na jaře otevřený most přes vodní nádrž v areálu safari. V prosinci zoo nákladem 16 milionů korun otevřela pavilon žiraf, díky němuž lidé mohou vidět žirafy i v zimě.

Loni se v zoo narodilo 190 mláďat savců a 350 ptáků. „V dubnu 2019 se podařil historicky druhý odchov hrabáče kapského. Přírůstek jsme zaznamenali v tlupě západoafrických opic drilů černolících, jediné skupině tohoto druhu na území ČR a Slovenska. Po 30 letech se podařil odchov v přírodě vyhubených lvů berberských a smečka psů hyenových se rozrostla o pět nových štěňat,“ uvedla mluvčí. V únoru se v zoo narodilo mládě hrocha. Zoo nově začala chovat větší africké hlodavce noháče.

Zoo loni také zorganizovala převoz pěti vzácných nosorožců černých do středoafrické Rwandy. Šlo o dosud největší přesun nosorožců z Evropy do Afriky. „Posunuli jsme se o kus dál v záchraně bílých nosorožců severního poddruhu. Ve spolupráci s mezinárodním týmem odborníků vznikla dvě životaschopná embrya severního bílého nosorožce,“ uvedla mluvčí.

Reklama: