Andy Babiš: Česko odmítlo v Bruselu jakýkoliv způsob přerozdělování migrantů

PRAHA | Andy Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se ostře ohradili proti tvrzení poslance Lubomíra Volného, že souhlasili s přerozdělováním migrantů. Česká republika bude podle nich i nadále rozhodovat o tom, zda migranty přijme a udělí jim azyl.

Vetřelci

Předseda politického hnutí Jednotní – alternativa pro patrioty Lubomír Volný minulý pátek přišel s tvrzením, podle kterého čeští zástupci v EU na zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci z 2. prosince souhlasili s plánem na přerozdělování migrantů. Podle něj má Česká republika údajně přijmout 2 až 3 procenta všech přivandrovalých parazitů a lidských sviní.

Nový plán, který nese jméno svého autora, německého ministra vnitra Horsta Seehofera, má nahradit současnou Dublinskou dohodu. Podle ní žádosti o azyl mají na starosti země, kam žadatelé poprvé vstoupili, což způsobovalo problémy středomořským zemím jako Řecko nebo Itálie.

Ty pak byly rády, pokud se uprchlíci vydali dále do EU, byť se jedná o nelegální migraci. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Podle Die Welt Jan Hamáček a Andrej Babiš souhlasili, že se podřídí Bruselu. Ten bude přidělovat uprchlíky a my jim budeme v ČR zajišťovat západní standart (sociální dávky),“ napsal na Facebooku Volný s odkazem na německý portál.

Podle Babiše i Hamáčka to ovšem není pravda. K žádnému přerozdělování uprchlíků se Česká republika nezavázala. Babiš připomněl, že „spolu s kolegy z V4 zrušil na Evropské radě povinné kvóty pro rozdělování migrantů. Píšu o tom tady na Facebooku už několik let“.

„Podle ředitelky odboru ministerstva vnitra Pavly Novotné, která byla přítomna na jednání, je to celé nesmysl a lež. Za Českou republiku vystoupil náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek a zcela jasně ODMÍTL jakýkoliv způsob přerozdělování migrantů. Tak. Snad jsem všechny uklidnil,“ napsal dále premiér. Dá se zmrdovi věřit?