Írán vyzval RB OSN, aby pohnala Spojené státy k odpovědnosti

TEHERÁN – NEW YORK | Světové společenství musí vyzvat, aby Spojené státy (SS) stáhly všechny své vojenské síly z Blízkého východu, uvádí se v dopise stálého zástupce Íránu při OSN Majida Takht-Ravanchiho.

RB OSN

Dokument, jehož kopii má k dispozici Sputnik, byl zaslán generálnímu tajemníkovi OSN Antoniu Guterresovi a Bezpečnostní radě, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Neodpovědná politika a nezákonná činnost Spojených států i nadále nejen ohrožují základy mezinárodního práva a pořádku, ale i vytvářejí reálnou hrozbu mezinárodnímu míru a bezpečnosti,“ podotýká se v poselství Jeho autoři vyzývají světové společenství, aby se nesmířilo se vzniklou situací a usilovalo o to, aby Washington zastavil své nezákonné a destabilizující akce.

Už to začalo? Íránský ministr zahraničí označil útok na americké okupační základy v Iráku za sebeobranu

V prvních dnech nového roku zasadily Spojené státy raketový úder po letišti v Bagdádu a zavraždily šéfa speciální jednotky Kuds Íránských revolučních gard generála Kásima Sulejmáního. Vraždu přikázal vůdce SS Donald John Trump. V noci na středu oznámily Íránské revoluční gardy zahájení operace pomsty za smrt Sulejmáního: Teherán vystřelil rakety třídy země-země na základnu Ajn al-Asad na západě Iráku a na základnu v Irbílu, kde je dislokován americký vojenský kontingent. Podle informací médií zahynulo 80 lidí.

Reklama: