Vladimir Vladimirovič Putin a Recep Tayyip Erdoğan vyzvali k příměží v Libyi

ISTANBUL | Turecký vůdce Recep Tayyip Erdoğan a ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin vyzvali ve středu bojující strany v Libyi na uzavření příměří s platností od půlnoci 12. ledna . Učinili tak po setkání v Istanbulu, kde měli prodiskutovat další rozvoj rusko-turecké spolupráce a mezinárodní otázky, včetně situace v Sýrii a Libyi.

Vladimir Vladimirovič Putin přijal v Rusku Recepa Tayyipa Erdoğana | foto: © Sputnik / Sergej Guněev

Jejich výzvu k příměří tlumočili ministři zahraničí Turecka a Ruska – Mevlüt Çavuşoğlu a Sergej Viktorivič Lavrov – kteří se setkání rovněž zúčastnili, informovala tisková agentura AFP.

Ve společném prohlášení následně uvedli, že příměří má být podpořeno nutnými opatřeními přijatými pro stabilizaci situace v terénu.

„Trvalý mír a stabilitu v této zemi lze dosáhnout jedině prostřednictvím Libyjci vedeného a Libyjcům vlastního politického procesu, založeného na upřímném a podporujícím začlenění dialogu … Snaha o vojenské řešení pokračujícího konfliktu v Libyi způsobuje jen další utrpení a prohlubuje rozpory mezi Libyjci,“ citovala z prohlášení agentura TASS.