Dobytek ze Spojených států vyhrožuje Indii, tak jako vyhrožoval Turecku

WASHINGTON | Americké ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo varování Novému Dillí, aby indičtí vládci znovu zvážili nákup ruských protivzdušných systémů S-400, jinak budou čelit zlobě ve formě amerických sankcí.

PVO komplet S-400 Triumf | repro: Defence News

Na otázku ohledně indických kroků směřovaných na pořízení ruských S-400 řekl vysocepostavený činitel amerického ministerstva zahraničních věcí, že tato země není nijak zvláště chráněná ze strany USA. Washington v minulosti také vyhrožoval sankcemi Turecku kvůli těmto ruským zbraním.

„Indická vláda ví, že existuje nebezpečí použití sankcí,“ řekl. Hned poté nicméně prohlásil, že neexistuje žádná „automatická aplikace“ sankcí na Indii. Sankce jsou podle jeho slov aplikovány po specifickém zvážení každého případu a teoreticky by mohly být upraveny tak, aby byly „méně škodlivé“.

„Výzva, kterou máme s každým státem, jako je Indie, je, že nové akvizice velkých systémů by mohly ohrozit naše platformy nebo odhalit naše technologie potenciálnímu nepříteli. Takže jsme to řekli velmi jasně – a Turecko je tomu perfektním příkladem,“ prohlásili na americkém ministerstvu zahraničí.

Jakékoli sankce by vůči Indii byly realizovány za pomoci zákona o čelení nepřátelům USA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act), který byl schválen v roce 2017. Nehledě na název zákona, Washington tento zákon používá jako varování pro národy, které přemýšlejí o nakupování ruských zbraní (Turecko a Indie). Příležitostně tento zákon také používá proti svým oponentům na poli světové politiky, kdy s pomocí tohoto zákona byly uvaleny nové sankce na Čínu v roce 2018.

Indie trvala na tom, aby si mohla dělat své nákupy zbraní sama. Ministr zahraničních věcí Indie v listopadu minulého roku prohlásil, že Nové Dillí „se nenechá ovlivnit jinými zeměmi ve věci toho, co děláme ohledně naší národní bezpečnosti a obrany“.

Reklama: