V Australském státě Victoria vyzvali k evakuaci ke čtvrt milionů lidí

MELBOURNE | Čtvrt milionu lidí vyzvaly v úřady australském státě Victoria v pátek prostřednictvím SMS zprávy na evakuaci pro rozsáhlé lesní požáry.

bushfires (bbc.com)

Zároveň je v záloze připravena armáda, protože premiér státu Victoria Daniel Andrews varoval, že následující hodiny mohou být velmi velkou výzvou, a to i přesto, že v několika částech Austrálie pršelo, informovala agentura Reuters.

„Navzdory dešti v Melbourne, navzdory předpovědi o lepších podmínkách na příští týden nás ještě čeká dlouhá cesta … a samozřejmě víme, že je před námi mnoho týdnů sezóny požárů,“ řekl Daniel Andrews.

Horka s teplotami kolem 40 stupňů Celsia a silný vítr o rychlosti do 90 kilometrů za hodinu však nadále vytvářejí příznivé podmínky pro rozšiřování požárů. „Pokud bude třeba, armáda je připravena jednat,“ řekl australský premiér Scott Morrison.

„Jsme ještě daleko od konce této krize a katastrofy,“ dodal australský svazový premiér. Na pobřeží nejvíce zasaženého státu Nový Jižní Wales se nacházejí dvě plavidla, které jsou připraveny evakuovat místní obyvatelstvo, pokud to bude nutné. V pohotovosti jsou i námořní a letecké síly.

Zatímco se očekává, že vítr do sobotního rána ustane, Andrews obyvatele vyzval, aby zůstali ve stavu pohotovosti a pokud budou vyzváni opustit své domovy, ať tak učiní.