Írán ukrajinské letadlo sestřelil

TEHERÁN | Írán uznal, že náhodou sestřelil ukrajinský Boeing, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes s tím, že osobní letadlo Boeing 737-800, které havarovalo 8. ledna poblíž Teheránu, bylo omylem sestřeleno v důsledku lidské chyby.

Zřícený Boeing u Teheránu

V prohlášení generálního štábu ozbrojených sil Íránu dále stojí: „V důsledku lidské chyby a náhodou bylo toto letadlo sestřeleno,” píše se v prohlášení, které zveřejnila státní televizní a rozhlasová společnost IRIB.

V generálním štábu dodali, že sestřelili letadlo, protože se přiblížilo k důležitému vojenskému objektu. Jak se poznamenává v prohlášení, došlo k tomu za podmínek zvýšené bojové pohotovosti spojené s možnou reakcí Spojených států (SS) na odvetné raketové útoky na americké základny v Iráku po zavraždění íránského generála Kásima Sulejmnáního na příkaz vůdce SS DJ Trumpa.

Íránský prezident Hassan Rúhání nařídil učinit nezbytná opatření pro kompenzaci za sestřelené letadlo. Kromě toho íránský lídr prohlásil, že Teherán bude katastrofu nadále vyšetřovat. „Vyšetřování bude pokračovat za účelem stíhání podle zákona, a pro určení příčiny této velké tragédie a neodpustitelné chyby,” uvedl Rúhání ve svém prohlášení na Twitteru.

íránský vůdce ajatolláh Sajjid Alí Chameneí pověřil úřady, aby zveřejnily výsledky vyšetřování havárie ukrajinského letadla, které bylo omylem sestřeleno. Informuje o tom státní televizní a rozhlasová společnost IRIB: „Jakmile byl nejvyšší vůdce informován o katastrofické chybě v protivzdušné obraně země, svolal mimořádné zasedání Nejvyšší rady národní bezpečnosti země, aby tuto záležitost prostudoval. Potvrdil, že příčiny incidentu a výsledky vyšetřování budou zveřejněny čestně a transparentně na základě výsledků zasedání,“ informovala společnost IRIB.