Rouhání slíbil Zelenskému potrestání viníků za sestřelení letadla

TEHERÁN – KYJEV | Íránský prezident Hasan Ruhání v sobotu přislíbil ukrajinskému vůdci Volodymyrovi Oleksandrovyči Zelenskému, že osoby odpovědné za středeční sestřelení ukrajinského letadla budou potrestány. Informovala o tom v sobotu agentura AFP.

Hasan Rúhání | foto: ze-sveta.cz

Agentura Ukrinform dodala, že Ruhání a Zelenskyj v sobotu absolvovali společný telefonát. Zelenského tisková služba upřesnila, že Ruhání během telefonátu jménem Íránu omluvil za tragédii, při níž zahynulo 176 lidí, a vyjádřil soustrast ukrajinskému národu a rodinám obětí z letadla společnosti Ukraine International Airlines (UIA) sestřeleného ve středu ráno krátce po startu z letiště v Teheránu.

Íránský prezident podle Ukrajinců dodal, že Írán plně uznává, že tato tragédie byla důsledkem chyb íránského vojenského personálu. Plnou odpovědnost za sestřelení ukrajinského dopravního letadla převzal v sobotu velitel vzdušných sil íránských revolučních gard brigádní generál Amír Alí Hádžízáde, který dodal, že se podrobí jakémukoli rozhodnutí, které v souvislosti s tím bude přijato. Jako vyjádřil i hlubokou lítost.

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj