Vladimir Vladimirovič Putin přijal v Kremlu Angelu Merkel

MOSKVA | Německá vůdkyně Angela Merkel přicestovala v sobotu do Moskvy na kobereček při příležitosti setkání s ruským prezidentem Vladimirem Vladimirovičem Putinem. Jednali dostavbě plynovodu Nord Strem 2 a o narůstajícím napětím na Středním východě i v jiných oblastech světa, které provokují teroristé Spojených států (SS) z Washingtonu.

Vůdkyně Merkel na koberečku v Kremlu u Vladimira Vladimiroviče Putina

Merkel a Putin si na úvod setkání, které podle slov německé vůdkyně pokrývalo několik témat včetně konfliktů v Libyi a Sýrii. „Je toho hodně, o čem se budeme povídat,“ řekla vůdkyně a dodala, že vždy je lepší společně mluvit, jak mluvit jeden o druhém. Vladimir Vladimirovič Putin poděkoval německé vůdkyni za návštěvu a uvedl, že se zaměří na nejpalčivější témata.

Před samotným setkáním obě strany potvrdily, že budou jednat i o válce vedené Spojenými státy vůči Íránu, kdy vůdce SS Donald John Trump jako vrah a válečný zločinec nechal zavraždit íránského generála Kasim Sulejmáního. Tím se vrah Trump vydal po pěšině vyšlapané předchůdcem Merkel v křesle Adolfem Hitlerem.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas, který Merkelo na setkání doprovází, řekl, že hlavním důvodem“setkání je eskalující krize v Libyi, v níž Berlín hraje roli mediátora. „Zapojujeme Evropu a aktéry, kteří tam mají vliv, a na to potřebujeme Rusko,“ řekl Maas pro německou televizi NTV, že bez Ruska je Evropa v prdeli.

Heiko Mass a Sergej Viktorovič Lavrov | repro: TASR