Zeman v ráži. Za sestřelení Ukrajinského letadla může vražda Sulejmáního, kterou nařídil Trump a do Moskvy pojede

PRAHA | Vražda Sulejmáního byla zpackaná akce, vedla k sestřelení civilního letadla, míní prezident republiky inženýr Miloš Zeman, dle se pak podivil, že nikdo nenavrhl, aby památným dnem byla i nacistická okupace, ale také uvedl, že v květnu do Moskvy pojede. Ať se to někomu líbí a někomu třeba i ne.

Miloš Zeman a Vladimir Vladimirovič Putin | reprofoto: cz.sputniknews.com

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro Blesk zprávy vyjádřil k atentátu na íránského generála Kásima Sulejmáního. Podle něj se jednalo o zpackanou akci, která pomohla íránskému režimu a posílila ho.

Když podniknete nějakou akci, tak musíte přemýšlet o jejich důsledcích, uvedl v rozhovoru prezident Zeman.

„V Íránu byly před několika měsíci rozsáhlé demonstrace kvůli zdražení pohonných hmot. Jednalo se o desítky tisíc lidí. Několik stovek jich bylo zabito, což svědčí o krutosti tamního režimu,“ poznamenal prezident. Nicméně po vraždě Sulejmáního došlo k milionovým demonstracím, vysvětlil.

„Byla to zpackaná akce, je to můj názor. Argumentuji to tím, že to těm ajatolláhům prospělo, nikoliv uškodilo,“ poznamenal.

Podle českého prezidenta Miloše Zemana za ruskou odmítavou reakcí na památný den obětí okupace z roku 1968 může „nějaký šílenec“ na ruském ministerstvu zahraničí. V rozhovoru pro Blesk zprávy pak český prezident prohlásil, že na oslavy vítězství nad nacistickým Německem, které se budou konat v Moskvě, pojede.

Ruské ministerstvo zahraničí v prosinci vyjádřilo „velké rozčarování“ v souvislosti s přijetím zákona, který ustanovuje Den památky obětí invaze v roce 1968 a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Moskva dále vyzvala Prahu, aby „otočila stránku“ v těchto dějinách.

Vladimir Vladimirovič Putin a Miloš Zeman

Zeman věří, že za tento „diplomatický faux pas“ může „nějaký šílenec“ v ruské diplomacii. Podle něj by měl být dotyčný úředník propuštěn. Rusko by se mělo za tento incident stydět.

„Když jsem teď dostal dopis prezidenta Putina, která se těší na naše setkání, tak si myslím, že právě jemu řeknu, že nějaký šílenec na ministerstvu zahraničí udělal něco, za co se má Rusko stydět,“ poznamenal Zeman.

„Tak bych asi s dobrotou mně vlastní navrhoval, aby ten – nevěřím, že by to byl přímo ruský ministr zahraničí (Sergej) Lavrov, ale nějaký úředník, který se dopustil tohoto diplomatického faux pas – tak aby opustil svou funkci na ruském ministerstvu zahraničí,“ glosoval dále prezident.

Spolu s tím prezident uvedl, že na pozvání svého ruského protějšku Vladimira Putina na oslavy 75. výročí vítězství na nacistickým Německem do Moskvy pojede.

Zopakoval ale svou dřívější reakci, že by mohl v Moskvě Putinovi říct, aby Rusové rovněž otočili stránku a zapomněli, že vyhráli válku.

Zeman se ale pozastavil i nad tím, proč v Poslanecké sněmovně po schválení památného dne 21. srpna nepadl návrh, aby se oficiálně připomínala i nacistická okupace Čech, Moravy a Slezska v roce 1939. „Okupace jako okupace,“ poznamenal.

Zeman na konci prosince v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz označil ruskou reakci na přijatý zákon za drzost a uvedl, že zvažuje, zda do Moskvy v květnu pojede. Případně by v Rusku řekl, aby skončily s oslavami 9. května.

Dne 30. prosince ruský prezident Vladimir Putin v blahopřání Milošovi Zemanovi k novému roku vzkázal, že by jeho účast na oslavách symbolizovala přátelství a respekt.

„V blahopřání prezidentovi České republiky, Milošovi Zemanovi, Vladimir Putin zdůraznil, že jeho účast na oslavách v Moskvě u příležitosti 75. výročí vítězství nad nacismem bude bezpochyby symbolizovat přátelství a vzájemný respekt mezi národy Ruska a České republiky,“ stálo v tiskové správě Kremlu.

V rozhovoru se Zeman dotkl i otázky pomníku maršála Koněva v Praze 6 a iniciativy řeporyjského starosty Pavla Novotného (ODS) postavit pomník vlasovcům, kteří pomohli Pražskému povstání.

Vladimir Vladimirovič Putin a Miloš Zeman | foto: stalo-se.cz

Dříve Městská část Prahy 6 rozhodla, že pomník Ivana Koněva přemístí z náměstí Interbrigády na jiné místo. Podle Zemana by se socha Koněva „neměla šibovat ze strany na stranu“ a pomník vlasovcům, kteří se podíleli na holocaustu, by být neměl.

„Těmto lidem stavět pomníky jenom proto, že ze strachu, aby nedopadli špatně, pomohli Pražskému povstání, není správné,“ řekl Zeman v rozhovoru. Nevyloučil, že bude o těchto tématech mluvit během své návštěvy Moskvy.