Smrt Británii, požadovali demonstranti ve Teheránu před Britským velvyslanectvím

TEHERÁN | Demonstranti v Teheránu v neděli před budovou britské diplomatické mise zapálili Union Jack, vlajku Spojeného království, a žádali zavření tohoto úřadu. To vše poté, co se britský velvyslanec Rob Macaire zúčastnil protivládní demonstrace ke která měl navíc provokovat.

Union Jack v plamenech | repro: FARS

Před britskou ambasádou Teheránu se sešly stovky lidí, kteří požadovali vyhoštění diplomatické mise ze země a skandovaly při pálení britské vlajky: „Smrt Británii.“

Podle panarabské deníku aš-sarkom al-Awsat šlo o členy a sympatizanty polovojenské organizace Basídž-e Mostazafín založené ajatolláhem Chomejním v čase íránsko-irácké války. Tato organizace je přímo podřízena revolučním gardám a je pod velením duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího.

K protestu před britským velvyslanectvím došlo den po krátkém zadržení britského velvyslance Roba Macaira, když byl v sobotu podvečer na trýzně za 176 obětí sestřelení ukrajinského letadla, ke kterému se v sobotu přiznaly íránské revoluční gardy, což bylo hrubé porušení diplomatického protokolu.

Reklama: