Správa železnic otevřela zrekonstruovanou výpravní budovu v Břeclavi

BŘECLAV | Cestujícím ve významné pohraniční přechodové stanici Břeclav začala sloužit moderní výpravní budova. Informuje Správa železnic ve své tiskové zprávě.

Stanice Břeclav | reprodukovaný ořez fotografie (VRT)

Součástí její celkové rekonstrukce byly úpravy vnitřních dispozic veřejně přístupných prostor a přístavba spojovacího koridoru mezi odbavovací halou stanice a autobusovým nádražím. Objekt navíc získal částečně historickou podobu. Slavnostní otevření zrekonstruované výpravní budovy dnes uspořádala Správa železnic. Celkové náklady dosáhly 69 milionů korun.

„Stanice Břeclav je po brněnském hlavním nádraží druhým nejvýznamnějším železničním uzlem na jižní Moravě. Zdejší výpravní budova je vůbec největší v tomto regionu, kterou má na starosti Správa železnic. Její rekonstrukce byla zařazena mezi prvními v našem investičním plánu po převodu osobních nádraží od Českých drah. Proto jsem rád, že v ní budou využívat prostory také policisté a správa sociálního zabezpečení,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Jak dodal, kolejovou část stanice už SŽDC v minulosti zmodernizovala, stejně tak byl dokončen navazující autobusový terminál.

Investice řešila celkovou rekonstrukci výpravní budovy, která byla také kompletně zateplena. Projekt zahrnoval přestavbu ČD centra, vestibulu a bývalé administrativní části. Zásadní změnou prošlo hlavní průčelí objektu, které získalo svoji téměř původní historickou podobu z roku 1889. Před dvoupodlažní částí budovy byl vystavěn prosklený koridor pro pohyb cestujících od autobusového nádraží do vestibulu. Dále došlo k výměně střešní krytiny a veškerých oken a dveří.

Cestující mají nyní k dispozici novou čekárnu. Nové je rovněž ČD centrum se čtyřmi pokladnami a stejně tak prodejní místo dopravce RegioJet. V přízemí budovy vznikla provozovna pekařství, prostory muzea železniční historie pro město Břeclav, místnosti Policie ČR, dopravní kancelář se sociálním zázemím, kancelář ostrahy, prodejní místo krajského koordinátora KORDIS JMK a dva menší komerční prostory. V patře získala nové kanceláře Česká správa sociálního zabezpečení pro posudkové lékaře a důchodovou agendu.

Při přípravě rekonstrukcí dalších nádražních budov Správa železnic jedná se státními organizacemi a organizačními složkami státu o možném využití prostor. Aktuálně probíhají jednání o možnosti využití prostor v budovách osobních nádraží Ostrava – Vítkovice (Finanční správa), Opava – západ (Policie ČR) nebo Choceň (Policie ČR). Také v nádražním objektu v Kralupech nad Vltavou se nacházejí vhodné prostory pro Policii ČR a nyní se diskutuje o podmínkách nájemního vztahu.

Reklama: