Irák projevil zájem o nákup ruských PVO S-400

MOSKVA – BAGDÁD | Portál Topcor přináší zajímavou informaci. Irácká vláda nejenže požaduje, aby Američané respektovali iráckou suverenitu a Irák opustili (což Američané odmítají), ale podle tureckého vzoru jsou rozhodnuti zakoupit u Ruska systémy S-400, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk. Skvělý způsob, jak uzavřít pro americké agresory vzdušný prostor.

PVO komplet S-400 Triumf | repro: Defence News

Irácký vysoký vojenský velitel a člen iráckého Bezpečnostního výboru Karim Alavi neskrývá své rozčarování. Tvrdí, že Američané nutí iráckou vládu výhrůžkami, sankcemi a hrozbou zabavení iráckých finančních aktiv v amerických bankách k tomu, aby Irák stáhl svůj požadavek o odchod Američanů ze země a rovněž nutí Irák, aby odkupovat staré a předražené americké zbraně.

K tomu, aby Irák získal opět kontrolu nad celou svou krajinou musí v první řadě třeba začít kontrolovat vlastní vzdušný prostor. Iráčtí vojenští představitelé věří, že pokud bude mít Irák k dispozici ruské S-400, nikdo nebude jeho vzdušný prostor narušovat.

Podle ruských informací chce Bagdád vytvořit dva plně vyzbrojené pluky PVO na bázi S-400 s blíže neurčeným vysokým počtem raket. Dva kompletní pluky S-400 dokáží na rozdíl od amerických Patriotů bez problémů uchránit celý irácký vzdušný prostor. Pokud k tomu přičteme ruské S-400 v Sýrii a syrské S-300, turecké S-400 společně s íránskými Bavar-375, tak se většina území Blízkého východu a Malé Asie stane pro Američany a Severoatlantickou alianci prostorem, v němž nebudou moci bojová letadla Západu vojensky operovat.

Reklama: