Rusko loni udělilo občanství půl milionu Ukrajinců

MOSKVA | Ruské občanství dostalo loni přibližně půl milionu Ukrajinců. Ve srovnání s roku 2018 jde o téměř dvojnásobek. Informovala o tom v úterý agentura TASS s odvoláním na prohlášení šéfky Hlavního ředitelství pro záležitosti migrace na ruském ministerstvu vnitra Valentiny Lvovny Kazakovy.

Generálmajorka policie Valentina Lvovna Kazakova | repro: RIA Novosti

„Pokud jde o ukrajinské občany, ruské občanství dostalo téměř 500 tisíc lidí ve srovnání s 270 tisíci Ukrajinci, kteří jej dostali v roce 2018,“ prohlásila Kazakova, Valentina Lvovna během zasedání výboru ruské Státní dumy pro Společenství nezávislých států.

„Nejde jen o lidi z Doněcka a Luhansku, ačkoli jejich obyvatelé samozřejmě tvoří většinu,“ dodala. Ruské ministerstvo vnitra již dříve informovalo, že ruské občanství dostalo 200 tisíc obyvatel Novoruských republiky (Luhanská a Doněcká), které se po puči jednostranně oddělily od Ukrajiny.

„Jednotlivci s trvalým pobytem v určitých částech ukrajinské Doněcké oblasti a Luhanské oblasti mají právo požádat o ruské občanství ve zrychleném řízení,“ píše se v listině, stojí v dekretu prezidenta Ruské federace Vladimira Vladimiroviče Putina.