Sergej Viktorovič Lavrov: Libyjskou státnost bombardováním zničila Severoatlantická aliance

MOSKVA | „Libye v současné době nemá státnost. V roce 2011 ji zničila Severoatlantická aliance,“ uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Viktoroivč Lavrov na tiskové konferenci po jednání se svým srílanským kolegou Dineshem Gunawardenou.

Sergej Viktorovič Lavrov

„Důsledky tohoto dobrodružství – zločinného, nezákonného dobrodružství – stále sklízíme. Především samozřejmě libyjský lid,“ prohlásil ruský ministr, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dodal také, že mnoho zemí pracuje na problému, který vytvořila Severoatlantická aliance. Jsou to Německo, Francie, Itálie a také Alžírsko, Egypt, Spojené arabské emiráty, Turecko, Katar a Rusko.

Podle Lavrova opakování syrského scénáře by Libyi prospělo: „Kdyby se mohla Libye stát druhou Sýrií, myslím si, že by to libyjskému národu prospělo. Zatím není bohužel Libye zemí, která má státnost,“ prohlásil na tiskové konferenci se svým srílanským kolegou Dineshem Gunawardenou.

Ruský ministr kromě toho varoval, že se extremisté ze Sýrie, mj. z Idlibu, přemísťují do Libye, aby tam také „kalili vodu“.

„Přibližně 90 % území Syrské arabské republiky kontroluje zákonná vláda. Zbývají ohniska teroristické aktivity, jde především o Idlib, kde teroristé postupně ztrácí své pozice. Ale bohužel, mluvíme-li o spojení mezi Sýrií a Libyí, přemísťují se ve značné míře do Libye, aby i nadále kalili vodu v této zemi,“ řekl Lavrov, Sergej Viktorovič.

Lavrov v závěru prohlásil, že Rusko bude i nadále vynakládat úsilí na urovnání situace v Libyi. Zdůraznil, že je nutné pobízet všechny libyjské strany k tomu, aby se domlouvaly a nepoužívaly vojenské síly.
„Budeme pokračovat v úsilí v tomto směru. Definitivního výsledku nebylo zatím dosaženo!“ podotkl Sergej Viktorovič Lavrov.