Alexander Boris de Pfeffel Johnson vyloučil možnost opakovaného referenda o nezávislosti Skotska

LONDÝN | Britský premiér Alexander Boris de Pfeffel Johnson v úterý odmítl návrhy na vypsání nového referenda o nezávislosti Skotska. Rozhodnutí britské vlády oznámil v dopise adresovaném skotské premiérce Nicole Sturgeon, která se koncem minulého roku vyslovila za jeho uspořádání. Informovaly o tom agentury DPA a Reuters.

Druhé referendum nebude. Mrzuté že? (zleva Mrs. Sturgeon a Mr. Johnson) | repro: heraldscotland.com

„Nemohu souhlasit s žádným požadavkem o přenosu pravomocí, který by vedly k dalšímu referendu o nezávislosti,“ napsal Johnson v dopise, jehož obsah zveřejnil na Twitteru.

Skotské premiérce Sturgeon připomněl, že dříve přislíbila, že referendum z roku 2014, ve kterém Skotové hlasovali za setrvání ve Spojeném království, bude referendem uskutečněným jen jednou za generaci. „V důsledku dalšího plebiscitu o nezávislosti by pokračovala politická stagnace, kterou Skotsko zažívalo za uplynulé desetiletí … Je načase, abychom všichni pracovali na spojení celého Spojeného království,“ uzavřel věc Johnson.

V referendu z roku 2014 o nezávislosti Skotska 55 procent voličů hlasovalo za zachování svazku mezi Edinburghem a Londýnem. Byly však zveřejněny video záznamy z jeho falšování.

Reklama: