Zeman bere zpět nominaci Válková a navrhuje Křečka

PRAHA | V úterý vyšlo najevo, koho hodlá český prezident Miloš Zeman navrhnout na ombudsmana místo Heleny Válkové (ANO). Jejím nástupcem tak podle hlavy státu má být Stanislav Křeček. Tyto informace byly zveřejněny po novoročním obědě, kterého se spolu s prezidentem účastnil předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Miloš z Eman pod Parou

Radek Vondráček prozradil, že atmosféra daného setkání byla přátelská. Uvedl také, že od české hlavy státu obdržel dokument, kterým Zeman stáhl nominaci Válkové na post ombudsmanky. Důvodem takové kroku má být to, že dotyčná za minulého režimu spolupracovala s někdejším neblaze proslulým komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Ten je známý především díky procesům s Miladou Horákovou nebo Rudolfem Slánským.

Pokud jde o Jaroslava Kuberu, ten zase uvedl, že prezident plánuje navrhnout na daný post Stanislava Křečka. Zajímavé ale je, že Sněmovna tento Zemanův návrh na nominaci Křečka na pozici zástupce již několikrát odmítla. Připomeňme, že Křeček v období 2013-2019 působil jako zástupce ombudsmana Pavla Varvařovského a později ombudsmanky Anny Šabatové.