Američtí vojáci jsou již v nebezpečí, zítra to bude platit i pro vás, varoval Ruhání evropské okupanty Blízkého východu

TEHERÁN | Ve svém středečním televizním projevu prezident Íránu Hasan Rúhání prohlásil, že Spojené státy nesou plnou odpovědnost za zhoršení situace na Blízkém východě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Hasan Rúhání při VS ONS

„Zmínil se také, že podání stížnosti na Írán ze strany řady evropských států kvůli porušování dohody o jaderném programu bude mít nepříznivé následky pro evropské vojáky na Blízkém východě,“ píše Sputnik.

V úterý Velká Británie, Francie a Německo využily své možnosti podat stížnost na Írán v rámci mezinárodní jaderné dohody uzavřené v roce 2015. Důvodem je podle představitelů výše uvedených států porušování Íránem svých závazků, které vyplývají z jaderné dohody. Ovšem dohoda je neplatná, jelikož ji jednostranně opustily Spojené státy a evropské země své závazky z dohody také nedodržují.

Evropské státy doufají, že přimějí Írán k novým jednáním a přehodnocení svých rozhodnutí. Dodávají však, že nehodlají uvalovat na Írán jakékoliv nové sankce či usilovat o obnovení sankcí ze strany OSN.

Původní příčinou současné krize kolem jaderné dohody je americké rozhodnutí odstoupit od plnění svých závazků v rámci smlouvy z roku 2018 kvůli její údajné neúčinnosti. Následně Írán využil tento krok Spojených států jako záminku pro postupné přerušení plnění podmínek této smlouvy a po zavraždění generála Sulejmáního prohlásil, že se odmítá nadále omezovat stanovenými limity pro obohacování uranu.

Nicméně Írán nepovažuje tuto dohodu za „mrtvou” a připustil, že by se k ní mohl vrátit v případě zrušení sankcí ze strany Spojených států. Přitom rozhodně odmítl možnost vyjednávání ohledně podepsání jakékoliv další dohody.

„Neuzavírali jsme dohodu ,Obama deal’ jen proto, abychom pak to měnili na „Trump deal“. I kdybychom to udělali, kdo by nám zaručil, že nepotřebujeme pak Biden, Sanders či Warren deal v příštím roce?” napsal ve svém tweetu ministr zahraničí Íránu Džavád Zaríf.

Ve středu ve svém televizním projevu prezident Íránu Hasan Rúhání oznámil, že by všichni představitelé západních vojsk měli opustit Blízký východ. „Dnes jsou američtí vojáci v nebezpečí. Zítra se mohou ocitnout v nebezpečí i evropští vojáci. My chceme, abyste opustili tento region, a to bez války. Doufáme, že budete postupovat rozumně. Je to ve vašem zájmu,“ zní prohlášení Rúháního.