V Německu vysvětlili, proč se svět bez Ruska neobejde

BERLÍN | Novinář německého deníku Der Tagesspiegel Malte Lehming prohlásil, že samotná skutečnost cesty vůdkyně Spolkové republiky Německo (SRN) Angely Merkel do Moskvy, kde jednala s ruským prezidentem Vladimirem Vladimirovičem Putinem, ukazuje, že se svět neobejde bez Ruska. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vůdkyně Merkel na koberečku v Kremlu u Vladimira Vladimiroviče Putina

„Kremlu posoudili předáci obou zemí klíčové otázky dvoustranných vztahů v politice, ekonomice, kulturní a humanitární sféře a také aktuální témata mezinárodní agendy,“ píše o německém článku ruský Sputnik.

Lehming zdůrazňuje, že v průběhu schůzky obě strany potvrdily svou oddanost jaderné dohodě s Íránem a ukončení výstavby plynovodu Nord Stream 2. Ocenil také ruskou podporu německého návrhu svolat v Berlíně mezinárodní konferenci pod záštitou OSN o urovnání konfliktu v Libyi.

Bašár al-Asad a Vladimir Vladimirovič Putin

Podle názoru autora článku světoví politici nemají právo ignorovat úspěchy jiných zemí. Podotýká, že Rusko hraje klíčovou roli na Blízkém východě a že syrský prezident Bašár Háfiz al-Asad za podpory Putina, Vladimira Vladimirovič konsolidoval svou moc a že potřeby Německa v energetických médiích budou brzy uspokojeny díky plynovodu Nord Stream 2.

Novinář si klade otázku: „Kdo kromě Ruska je schopen napomáhat stabilizaci v Sýrii, mít znatelný vliv na režim v Teheránu, hovořit jako rovný s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem a dosáhnout dlouhodobého urovnání situace v Libyi?“ Autor dospívá k závěru, že se Německo nemá obávat toho, že se někomu (mj. i v řadách EU) nebude jeho jednání líbit.

Putin Erdoğanovi – Vyser se na toho amerického retardovaného pošuka Trumpa

Německá rozhlasová stanice Deutschlandfunk v tomto týdnu poznamenala, že ani jeden stát není schopen dosáhnout úspěchů srovnatelných s ruskými v zahraniční politice na Blízkém východě.

Jak se podotýká v článku, Moskva se stala středem blízkovýchodní krizové diplomacie: „Prezident Putin navštívil Damašek a Istanbul, udržuje dobré vztahy s Íránem, přijal německou kancléřku, hovořil telefonicky s Římem a Paříží, v Moskvě se šéf libyjské vlády a jeho hlavní odpůrce zúčastnili jednání o uzavření příměří,“ vypočítává autor úspěchy ruského vedení.

Jak podotýká Deutschlandfunk, příčina podobného úspěchu je v tom, že Rusko vyplňuje vakuum moci v regionu, a to mu umožňuje bez velkých výdajů upevňovat svůj vliv. Moskva vychází z „chladnokrevné kalkulace“ a nezabývá se „politickou magií“, podotýká se v článku.

Autor rovněž zdůrazňuje, že právě Rusko vytváří na Blízkém východě podmínky, s nimiž už počítají jiné státy, mj. Německo. Podobná opatření přinášejí své plody a úspěšná fáze ruské zahraniční politiky potrvá ještě dlouho, píše v závěru.

Vladimir Vladimirovič Putin nevěří svým uším | foto: sputnik (Philippe Wojazer)

Reklama: