Připravovaný ruský přechod od prezidentského k parlamentnímu systému považuji za pozitivní, komentoval komunista Filip dění v Rusku

ČESKÉ BUDĚJOVICE | Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje plánované ruské změny v Ústavě za pozitivní. Řekl to v pořadu ČT 24, kdy zasedl k debatě před televizními obrazovkami spolu s Tomášem Czerninem z TOP 09, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vojtěch Filip komentoval změny v Ruské federaci

„Já se dlouhodobě zdržuji od komentářů, aby nevstupoval do práv jiných zemí, protože pro mě zásadně platí článek 1 odstavec 1 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, že každý národ má právo na svůj politický režim a hodnocení, jestli ten je demokratický nebo nedemokratický, závisí většinou na občanech země. My si o tom můžeme myslet své, ale podle mého soudu do toho nemáme co mluvit,“ reagoval Vojtěch Filip na slova svého předřečníka Tomáše Czernina (TOP 09) o tom, že Rusko údajně není demokratický stát.

Připravované změny v ruské ústavě, o nichž se začalo v posledních dnech hovořit, považuje Filip za pozitivní.
„Pokud jde o změny. (…) Já tu změnu považuji za pozitivní. Ta změna v podstatě zvyšuje podíl parlamentu na tom, co se v Ruské federaci bude dělat. Zmenšuje podíl prezidenta, čili postup od prezidentského systému k parlamentnímu systému je krok podle mého soudu správným směrem. Zase, záleží na tom, jestli to občané Ruské federace přijmou. Pokud se to hodnotí, že si (Vladimir Putin – red.) připravuje půdu pro sebe, to opravdu nechme na nich (Rusech – red.). Já jsem přesvědčen o tom, že jestliže od té silné pozice prezidenta republiky, která není téměř nikde, kromě Francie, tak silná, jako je v Ruské federaci, když porovnám teorii politických režimů, tak posílení moci parlamentu je podle mého soudu krok správným směrem.