Sergej Viktorovič Lavrov: Spojené státy zneužívají privilegium země, ve které se nachází OSN

MOSKVA | Spojené státy (SS) otevřeně zneužívají výsady země, ve které se nachází sídlo OSN, když nedávají víza diplomatům ze zemí, které se jim nelíbí, uvedl v pátek ruský ministr zahraničních věcí v demisi Sergej Viktorivč Lavrov, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sergej Viktorovič Lavrov a Mohammad Džavád Zarif | foto: presstv.ir

„Ve Washingtonu otevřeně zneužili privilegium země, v níž se nachází sídlo OSN. Podle svého uvážení v rozporu s mezinárodním právem odepřeli příležitost účastnit se akcí na platformě OSN zástupcům nevhodných států,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci o výsledcích ruské diplomacie v roce 2019.

„To jsou nová pravidla v další podobě,“ shrnul Lavrov, píše Spputik. Dne 7. ledna OSN oznámila, že podle informací SS nebude íránskému ministrovi zahraničí Mohammadovi Džavádovi Zarífovi uděleno vízum k účasti na zasedání Rady bezpečnosti OSN, Sputniku o tom pověděli v íránské misi.

Spojené státy jako země, ve které se nachází sídlo OSN, jsou povinny poskytovat víza všem diplomatům členských zemí. Zaríf v minulosti obdržel americké vízum pro cesty do OSN, ale jeho pohyb ve Spojených státech byl přísně kontrolován.

Americký kolega Zarífa ministr zahraničí SS Mike Richard (M.Rd.) Pompeo se k situaci vyjádřil a uvedl, že USA v otázce udělování víz íránskému ministru zahraničí budou jednat v souladu se závazky vůči OSN: „Vízové otázky nekomentujeme… mohu pouze říci, že budeme vždy dodržovat své povinnosti vyplývající z požadavků OSN a dohody o sídle. A učiníme tak v tomto konkrétním případě a obecně,“ uvedl M.Rd. Pompeo.

M.Rd. Pompeo a obsah jeho lebky