V Pentagonu uznali zaostalost americké armády

WASHINGTON | Spojené státy (S) byly světovým lídrem ve vývoji hypersonických zbraní, projekty však nebyly úspěšné, a teď budeme potřebovat léta, abychom obnovili ztracené pozice, prohlásil místopředseda Sjednoceného výboru náčelníků štábů OS SS generál John Hyten, píše o americké zaostalosti světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Pentagon – Doupě světového terorismu

Spojené státy raketově předstihlo Rusko, které má nejmodernější hypersonické zbraně, které nemají na světě žádný ekvivalent. Dokonce i Čína je ve vývoji těchto zbraňových systému daleko před Američany, ač Číňané zatím žádné funkční hypersonické zbraně netestovali.

„V oblasti hypersonických zbraní nyní vážně soutěžíme s řadou konkurentů ve světě. Byli jsme lídry před deseti lety. Měli jsme dva programy a dva prototypy… Nefungovaly moc dobře. Co jsme udělali poté, co tyto projekty zkrachovaly? Zahájili jsme mnohaleté zkoumání příčin neúspěchů, a pak jsme tyto programy zrušili,“ řekl Hyten ve svém projevu v Centru pro mezinárodní strategické výzkumy ve Washingtonu.

Uznal, že kvůli zastavení práce „bude trvat roky, než se obnoví“, a vyzval k urychlení tohoto procesu, k čemuž podle jeho slov zatím nedochází. „V poslední době SS aktivně vyvíjejí hypersonické rakety. Třeba v roce 2018 zahájili američtí vojáci práci na raketě ARRW třídy vzduch-země. Současně vyvíjejí USA hypersonickou raketu HCSW velkého doletu pro vojenské letectvo. Vývoj ARRW a HCSW bude americký rozpočet stát dohromady téměř 1,5 miliardy dolarů,“ píše Sputnik.

Ruská agentura připomíná, že minulý týden potvrdil vůdce SS Donald John Trump skutečnost vývoje hypersonických zbraní. Ovšem hledat čerpadlo v bordelu, když je obývák plný vody, je pozdě.

Donalde jste zaostalí – Směje se Vladimir Vladimirovič Putin

Jedinou zemí ve světě, která oficiálně oznámila, že vlastní hypersonické zbraně, je Rusko. V minulém roce prezident Vladimir Vladimirovič Putin oznámil zahájení sériové výroby raketového komplexu strategického určení s plachtící bojovou hlavicí Avangard a úspěšné zkoušky hypersonické protilodní rakety s plochou dráhou letu Cirkon.

V říjnu 2019 Putin, Vladimirovič podotkl: „Do okamžiku, kdy dostanou přední armády světa hypersonické zbraně, už bude Rusko mít zbraně novější, a vědci už na tom pracují.“