Nicolás Maduro Moros pro The Washington Post: Krajinu mám stále pod kontrolou

CARACAS | Venezuelský prezident Nikolás Maduro Moros v rozsáhlém rozhovoru pro sobotní vydání deníku The Washington Post prohlásil, že zemi má stále pod kontrolou a je připraven vést přímá jednání se Spojenými státy (SS), které by měly vést k ukončení agrese teroristů z Washingtonu proti venezuelskému lidu.

Nicolás Madruo Moros a Vladimir Padrino Lopéz | repro: HispanTV

Jak dále informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, tak rozhovor pro The Washington Post byl první, který Maduro poskytl významnému americkému médiu od února minulého roku, kdy neočekávaně vyhostil ze země všech reportérů televize Univision, uvedla agentura AFP.

„Pokud mezi vládami panuje úcta, bez ohledu na to, jak velké jsou Spojené státy, pokud existuje dialog a výměna pravdivých informací, pak zcela jistě můžeme vytvořit nový druh vztahu,“ řekl Maduro pro deník.

Bolívarský lídr země řekl, že je připraven vést rozhovory se Spojenými státy (SS) o ukončení sankcí uvalených vůdce SS Donaldem Johnem Trumpem, jejichž cílem je přiškrtit ropný průmysl této jihoamerické země a připravit Madura o moc. Tím udržují Spojené státy pro sebe vysokou cenu ropy na trhu, jelikož velmi kvalitní těžká venezuelská ropa by na trhu mohla způsobit propad ceny ropy.

Nicolás Maduro Moros naznačil, že pokud by vůdce SS Trump zrušil sankce, americké ropné společnosti by mohly mít nesmírný užitek z venezuelské ropy. Ovšem pozapomněl, že těžařský průmysl v SS by mohl zkrachovat. „Vztah založený na respektu a dialogu přináší situaci prospěšnou pro obě strany, zatímco při konfrontačním vztahu obě strany ztrácejí,“ řekl Maduro.

Venezuelský bolívarský prezident Maduro byl znovu zvolen venezuelského prezidenta 20. května 2018. Špatná ekonomická situace v zemi přerostla do politické krize, kdy se Juan Guaidó, předseda Národního shromáždění vyhlásil za dočasného prezidenta s odůvodněním, že opětovné zvolení Madura nebylo legitimní, což byla lež a proamerická propaganda. Guaidó byl z funkce předsedy Národního shromáždění hlasováním sesazen letos v lednu a je dnes řadový poslanec a proamerický kolaborant.

Vůdce venezuelské opozice kolaborující se Spojenými státy chce, aby Maduro odstoupil a konaly se nové volby. Socialistický lídr to však odmítá, jelikož volby byly uznány za platné tamním Ústavním soudem.

Nicolás Maduro Moros a Recep Tayyip Erdoğan | foto: eluniversal.com

Guaidó byl legitimního lídra Venezuely uznán okolo padesáti zemí včetně Spojených států a většiny zemí Jižní Ameriky. Stále se mu však nepodařilo převzít moc od Madura, kterého uznává za legitimního prezidenta například Mexiko, Rusko, Čína, Indie, všechny země s bolívarským režimem, Kuba, ale také spojenci Spojených států v Severoatlantické alianci Turecko. Recep Tayyip Erdoğan vzkázal Madurovi: „Drž se, příteli.“