Haftarova vojska zablokovala export ropy z Libye

TOBRUK | Libyjská Národní ropná korporace (NOC) vyhlásila nouzový stav poté, co byl zastaven export ropy z pěti přístavu. Dříve společnost informovala o možném zastavení provozu ropných terminálů a varovala o dalekosáhlých následcích pro libyjskou ekonomiku, jestli k tomu dojde, informuje Sputnik. Zablokování přístavů bylo protestem Khalifa Haftara proti rozhodnutí Turecka vyslat do Libye vojáky na podporu jeho rivala Fájiza Sarrádže.

Kolona tankerů | foto: pxhere.com

„Libyjská ropná korporace oznamuje nouzový stav v souvislosti se zastavením vývozu ropy z přístavů Brega, Ras Lanuf, Hariga, Zueitina a Sidra,“ uvádí se v prohlášení. Uvádí se, že pozastavení vývozu ropy v pěti přístavech bylo nařízeno generálním velením Libyjské národní armády (LNA).

V prohlášení stojí, že kvůli incidentu bude korporace přicházet o 55 milionů dolarů denně, což je ekvivalentní zkrácení objemu těžby ropy o 800 tisíc barelů denně.

Mezinárodní konference o řešení libyjské krize se uskuteční 19. ledna v německém hlavním městě. Do Berlína dostali pozvání i Sarrádž a Haftar. Organizátoři nevylučují, že oba zůstanou během hlavních jednání ve svých hotelích.

Berlín navrhuje, aby se oba libyjští činitelé zúčastnili rozpravy o daném dokumentu až po tom, jak zbylí účastníci summitu schválí finální verzi daného komuniké. „Účast Haftara ani Sarrádža na summitu v Berlíně nebyla zpočátku plánovaná, ale Německo změnilo své rozhodnutí poté, co Rusko a další hráči na tom trvaly,“ uvedl týdeník Der Spiegel.

Reklama: