Austrálii sužují po požárech deště, vyskytla se i písečná bouře

CANBERRA | Přívalové deště a bouřky zasáhly v pondělí části jihovýchodní Austrálie sužované již několik měsíců rozsáhlými lesními požáry. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na místní média, píše TASR na svém zpravodajském serveru Teraz.sk.

Ilustrační snímek

V hlavním městě Canberra padaly kroupy o velikosti golfových míčků, podobně jako v předchozí den v Melbourne. Kroupy poškodily množství aut a domů. Meteorologové varovali před silným větrem a prudkými bouřemi ve státech Nový Jižní Wales, Viktorie a Queensland. Možné jsou i přívalové povodně.

Objevily se i zprávy o dalším extrémním projevu počasí: Mnoho Australanů sdílelo na internetu záběry zachycující mohutnou písečnou bouři v Novém Jižním Walesu, která zcela zatemnila oblohu. Podle meteorologů byla bouře ve městě Dubbo doprovázena nárazy větru o rychlosti kolem 100 kilometrů za hodinu.

Vydatné deště na jedné straně již několik dní pomáhají uhasit požáry, způsobují však i problémy, když například v Queenslandu bylo zaplaveno několik dálnic a silnic.