Srbsko od Ruska koupilo systémy protivzdušné obrany Pancir-S1

BĚLEHRAD | V roce 2019 Srbsko s Ruskem uzavřelo smlouvu na nákup jedné baterie systémů protivzdušné obrany Panсir-S1. Sputniku to sdělil zdroj z oblasti vojensko-technické spolupráce. Jedna baterie obsahuje šest komplexů Pancir-S1. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Pancir S1 | repro: © Sputnik (Michail Fomichev)

Pancir-S1 je ruský hybridní samohybný protiletadlový systém krátkého a středního dosahu. V pondělí 20. ledna zdroj oznámil začátek realizace dohody mezi státy a poznamenal, že dodávky skončí v letošním roce.

Koncem října již srbský prezident Aleksandar Vučić hovořil o nákupu, ale tehdy šlo jen o jeden komplex.

Tehdy Vučić také zdůraznil, že Bělehrad si přeje do provozu uvést novou generaci ruského protiletadlového zbraňového systému středního a dlouhého dosahu S-400 Triumf.

Srbsko je největším dovozcem ruských zbraní a vojenského vybavení v Evropě. Republika od Moskvy dříve koupila sedm vrtulníků Mi-17 a Mi-35 a jako dárek také obdržela šest stíhacích letounů MiG-29 a deset obrněných transportérů BRDM-2MS.

„Pokud jde o armádu, máme vynikající spolupráci a máme obrovské množství společných aktivit. Máme výbornou vojensko-technickou spolupráci. Děkuji ministrovi Šojgu za podporu naší armády. Mluvili jsme o tom. Už jsme koupili spoustu důležitých a nezbytných věcí. Když jsme byli na přehlídce u příležitosti Dne vítězství v Moskvě, prezident Putin mi poradil, co máme koupit. A já jsem poslouchal. Teď by tyto věci měly být dovezeny k nám do Srbska,“ prohlásil na začátku prosince Vučić.

Reklama: