Ruský radar dokázal odhalit údajně neviditelnou F-35 u íránských hranic

MOSKVA | Ruské systémy protivzdušné obrany kontrolují vzdušný prostor kolem Ruska na tisíce kilometrů. Řekl to Sergej Viktorovič Lavrov, který uvedl, že ruské systémy protivzdušné obrany dokázaly odhalit šest stíhaček F-35 poblíž íránské hranice několik hodin po raketovém útoku na americké základny. Informuje o tom portál RG.ru.

F -35 | reprodukované foto: The Drive

Podle slov ruského ministra zahraničí v té době bylo ve vzduchu na hranici s íránským vzdušným prostorem nejméně šest letounů F-35. Tuto informaci je třeba ještě prověřit, ale ilustruje celou nervozitu situace, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Americké F-35 mají být údajně pro radary neviditelné. Ale jak pro které. Ruská PVO dokáže díky své unikátnosti odhalit cokoliv.

Jak okamžitě informovali odborníci, dnes v tomto směru pracuje jeden radar s velkým dosahem – zaobzorový radar Kontejner. Pikantní je, že letouny F-35 páté generace jsou považovány za neviditelné. A přitom jsou vidět na tisíce kilometrů! I z území Ruska.

Státní zkoušky zaobzorových radarových stanic byly dokončeny v loňském roce, letos byly předány do zkušební bojové služby, což, jak se ukázalo, bylo úspěšné.

Podle slov generálního ředitele Vědecko-výrobního komplexu Vědecko-výzkumného ústavu dálkové radiokomunikace Kirilla Makarova je těžké očekávat v oblasti radiolokace senzace, ale Kontejner je senzací, přičemž tento systém byl vyvinut již v novém století.

Zatímco například konvenční radary doprovázejí letadlo na vzdálenost do 400 km, radar Kontejner ho vidí na vzdálenost 2 tisíc km. Podle Makarova bude mít Rusko téměř veškerou leteckou situaci v evropské části bloku Severoatlantické aliance (SA) pod plnou kontrolou. A vyslat nepozorovaně do vzduchu armádu bombardérů, raketových nosičů nebo roj bojových robotů se již nepodaří.

Pro efektivní provoz radaru Kontejner jsou samozřejmě zapotřebí nejen radarové stanice s vysokým rozlišením, ale také velmi výkonná elektronická výpočetní zařízení se speciálním softwarem. To všechno Rusko má. Podle odborníků v oblasti radiolokace bude výstavba takových stanic po obvodu ruských hranic relativně jednoduchá a rychlá.

Ilustrační snímek

Všechny stanice Kontejner jsou vyráběny ve formě rychle instalovatelných modulů a podle některých zdrojů nevyžadují výstavbu složitých konstrukcí. Chcete-li nainstalovat novou stanici, je třeba vyčistit prostor a umístit všechny potřebné bloky, propojit je a provést nastavení.

Pokud by byl radar Kontejner uveden do provozu v roce 2014, nebylo by žádné tajemství kolem sestřeleného Boeingu MH17. A co se týče Íránu, Rusko prostě nemá dohodu o výměně údajů o protivzdušné obraně. Možná ji bude třeba uzavřít, pokud o ní Írán bude stát.