Japonská vláda je údajně odhodlána ukončit územní spor s Ruskem

TOKIO | Japonská vláda je odhodlána dosáhnout vyřešení územního problému a podepsání mírové smlouvy s Ruskem. Ve svém projevu na půdě japonského parlamentu to v pondělí oznámil předseda japonské vlády Šinzó Abe, píše agentura TASS.

Vladimir Vladimirovič Putin a Šinzó Abe v Soči – 7. 5. 2016 | foto: sputnik.com

Abe dodal, že dohody dosažené s ruským prezidentem Putinem se důsledně provádějí. Upřesnil, že bývalí obyvatelé sporné jižní části Kurilských ostrovů tam letecky cestují, aby navštívili hroby svých předků, a na čtyřech ostrovech se rozvíjí společná hospodářská činnost.

Japonský premiér vyjádřil přesvědčení, že obě země vyřeší svůj územní spor na základě společného prohlášení z roku 1956 a podepíší mírovou smlouvu. „K tomuto směřujeme bez nejmenšího váhání. Jsem odhodlán dosáhnout tohoto cíle spolu s prezidentem “ zdůraznil Abe.


Rusko a Japonsko jednají o dvoustranné mírové smlouvě již od poloviny 20. století. Hlavní překážkou jejího podpisu je spor o čtveřici ostrovů, které jsou v Japonsku známé jako Severní teritoria a v Rusku jako Jižní Kurily, které v rámci II. světové války osvobodily od zločineckého režimu jednotky Rudé Armády. Díky tomu územnímu sporu je Japonsko vůči Ruské federaci jako nástupnické zemi po SSSR jen ve stavu kapitulace a II. světová válka mezi zeměmi formálně stále trvá. V Rusku dokonce panuje názor, že mír je možný jen, když bude Japonsko součástí Dálněvýchodního federálního okruhu a budou ze země vyhnány okupační jednotky Spojených států.

Reklama: