Slovák v čele české vlády Babiš chce odvolat ministra dopravy Kremlíka

PRAHA | Portál ČT24 informoval o tom, že český premiér Andrej Babiš podal návrh na odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Důvodem takového kroku se mělo stát jeho pochybení v zakázce na IT systém k dálničním zakázkám. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ministr dopravy Kremlík zahájil další část výstavby D7

„Dnes se objevily informace o tom, že ministr dopravy Kremlík končí. Andrej Babiš již odeslal prezidentovi Milošovi Zemanovi návrh na jeho odvolání,“ píše Sputnik.

Důvodem se stala předražená zakázka na e-shop pro elektronické dálniční známky za 400 milionů, a tak Kremlík bude muset v čele ministerstva končit. Funkci přitom zastával od dubna roku 2019, kdy vystřídal předchozího ministra dopravy Dana Ťoka.

„Dnes ve 13.10 jsem panu prezidentu odeslal návrh na odvolání pana ministra Kremlíka. Zároveň jsem pověřil řízení ministerstva dopravy ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka,“ uvedl Babiš na tiskové konferenci.

Podle nejnovějších informací prezident republiky návrh na odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) přijme. Informaci potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Premiér se také nechal slyšet, že je pro něj nepřijatelné, že když založil protikorupční hnutí, aby se u nás realizoval takový případ, který je samozřejmě mimo informace vlády.

Andy Babiš

„Na základě těchto skutečností jsem ráno mluvil s panem ministrem, on si tu chybu nepřipouští, určitě je to pracovitý člověk, má tah na branku ale zkrátka tento projekt manažersky nezvládl,“ dodal k věci.

Zároveň premiér Kremlíka vyzval, aby na svou funkci rezignoval sám. Ministr dopravy však není jediný, kdo by měl skončit. Věc se totiž týká i ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Zbyňka Hořelici či prvního náměstka ministra dopravy Tomáše Čočka. „Jeho vystupování dnes bylo absolutně nepřijatelné. On byl zodpovědný za IT,“ podotkl Babiš.

Reklama: