Rusko varovalo Írán před unáhlenými kroky ohledně smlouvy o nešíření jaderných zbraní

MOSKVA | Moskva nepovažuje za správné zpochybňovat věrnost Íránu vůči Smlouvě o nešíření jaderných zbraní, uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Alexejevič Rjabkov pro Sputnik.

Sergej Alexejevič Rjabkov | foto: en.alalam.ir

„Toto není nová pozice íránské strany. V minulosti opakovaně označovali tuto opci na různých úrovních. Íránští kolegové jsou si dobře vědomi toho, že nepovažujeme za správné zpochybňovat dodržování závazků ze strany Íránu, vyplývajících ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní,“ uvedl Rjabkov, Sergej Alexejevič.

Televizní stanice Press TV s odkazem na íránského ministra zahraničí Džaváda Zarífa uvedla, že Teherán odstoupí od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), pokud bude otázka íránského jaderného programu předložena k projednání v Radě bezpečnosti OSN.

„Varujeme íránskou stranu před unáhlenými kroky, pokud jde o zachování závazků islámské republiky v rámci NPT. Věříme, že v této rovině není důvod k nastolení této otázky,“ uvedl Sergej Alexejevič Rjabkov v komentáři k prohlášení íránského ministra zahraničí.