Proč staví Rusko nové univerzální výsadkové lodě

MOSKVA | Když Rusko z politických důvodů nezískalo vrtulníkové lodě Mistral, rozhodlo se vybudovat plavidla této třídy samostatně. Dokážou pomoci ruskému vojenskému námořnictvu, aby se opevnilo na světovém oceánu? Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | foto: stalo-se.cz

Francouzské Mistraly jsou „vrtulníkové lodě v mini bikinách“, v našem klimatu zamrznou a nebudou fungovat, řekl v roce 2017 v interview pro Sputnik Srbsko tehdejší vicepremiér Dmitrij Olegovič Rogozin a vysvětlil, že Moskva nepřišla o moc kvůli tomu, že Francie odmítla z politických důvodů dokončit výstavbu dvou vrtulníkových lodí pro ruské loďstvo.

Nicméně Rusko tyto lodě potřebovalo a v roce 2019 přišly zprávy o plánech výstavby dvou lodí této třídy, ale podle ruských projektů. Ruská média nedávno zveřejnila zprávu, že hlavní štáb námořnictva RF schválil rozhodnutí o pojmenování prvních ruských univerzálních výsadkových lodí (Amphibious assault ship), jejichž výstavba bude zahájena na Krymu.

Budou se jmenovat Sevastopol a Vladivostok, stejně jako měly být pojmenovány Mistraly objednané ve Francii. Kam se poděly francouzské lodě Mistral?

Ruské ministerstvo obrany a konsorcium z francouzské společnosti DCNS a ruské OSK podepsaly v roce 2011 smlouvu o výstavbě dvou vrtulníkových lodí podle francouzského projektu Mistral, které by dokázaly zajistit výsadky vojenských jednotek, použití bojových vrtulníků a vykonání funkce velitelského střediska různých vojenských sil a také lodní nemocnice. Pak nastal rok 2014, události na Krymu a na jihovýchodě Ukrajiny. Francie pozastavila dodávku lodí do Ruska. V září téhož roku byly nedostavěné lodě prodány Egyptu.

Reklama: