Turek Erdoğan je proti zapojení EU v roli koordinátora do urovnání v Libyi

ANKARA | Ankara vystoupila na konferenci o Libyi v Berlíně proti koordinační roli EU, neboť by ji měla převzít OSN, uvedl turecký vůdce Recep Tayyip Erdoğan. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Satan Erdogan – Şeytan Erdoğan (repro: twitter – @Tacasso_Arts)

V neděli se v Berlíně konala mezinárodní konference o Libyi za účasti Ruska, Spojených států (SS), Turecka, Egypta a dalších zemí, a také EU a OSN. Na summitu byli jak předseda Vlády národní jednoty Fáiz Sarrádž, tak velitel Libyjské národní armády maršál Chalífa Haftar, ale opět se nepodařilo zorganizovat jejich přímé jednání.

Účastníci berlínské konference se pouze dohodli, že budou dodržovat zbrojní embargo a ukončí podporu bojujících stran. Dříve 13. ledna Haftar odmítl podepsat příměří v Moskvě.

„Bylo by nesprávné, kdyby EU vstoupila do tohoto procesu (libyjského urovnání) jako koordinátor, když existuje OSN. Vystupovali jsme proti tomu ve dvoustranných jednáních,“ řekl Erdogan tureckým novinářům při návratu z konference o Libyi v Berlíně. Cituje ho televizní stanice A Haber.