Miloš Zeman se nejen dotkl zrušení poplatků pro ČT

PRAHA | Prezident Miloš Zeman byl hostem v Press klubu rádia Frekvence 1, kde se vyjádřil pro stažení českých vojáků z Iráku, okomentoval kongres ODS, ale i politiku pražského primátora Hřiba. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Miloš Zeman 28. 10. 2019 | repro: mocr.army.cz | foto: Michal Voska

„Moderátor se prezidenta v souvislosti s kongresem ODS tázal, zdali je předseda strany Petr Fiala dobrým zápasníkem, který by dokázal přivést svoji stranu k vítězství ve volbách,“ píše Sputnik.

“Já sice nejsem sportovní fanoušek, ale dobře vím, že jedna disciplína je zápas a druhá disciplína je jakékoli odvětví, kde jsou branky, v zápase žádné branky nejsou,“ odpověděl na otázku prezident, který vzápětí odmítl komentovat zvolení Zbyňka Stanjury na post prvního místopředsedy ODS.

V souvislosti s Občanskou demokratickou stranou a jejím včerejším kongresem prohlásil, že „zatím to nevypadá, že by mohla do Strakovy akademie vstoupit hlavním vchodem“.

“Jsem ochoten spolupracovat s jakýmkoli vítězem voleb,“ dodal Zeman k tématu. Kongres ODS zvolil heslo: Pro zemi, která vítězí. Moderátor se prezidenta dotázal, zdali si myslí, že Česko je úspěšná země.

“Jsme země, která vítězí, já o tom mluvil ve vánočním poselství. Máte-li být věrohodný, nemůžete popírat nos mezi očima – konkrétní údaje o prosperitě republiky,“ zmínil Miloš Zeman.

V souvislosti s počínáním pražské radnice, v jejímž čele stojí Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že dochází k omezování leteckého spojení mezi Čínou a Českem.

„Aktivity pana primátora Hřiba vedou mimo jiné k omezování leteckého spojení,“ řekl prezident a upozornil na možný pokles čínských turistů v Česku. V této souvislosti prezident zmínil, že čínští turisté přinášejí městu více prostředků než například ruští turisté a dodal, že primátoru Hřibovi by „prospěl kurz ekonomie“.

„Zatímco jsem zásadním odpůrcem stažení sil z Afghánistánu (…), tak pokud jde o stažení sil z Iráku, mám neutrální pozici, protože tam byla Al-Káida nebo Islámský stát poražen, a jestli se tam někdo s někým rve, tak jsou to sunité se šíity. A proč bychom my zasahovali do nějakého náboženského sporu,“ řekl prezident na téma možného stažení českých vojsk ze zahraničních misí.

Prezident bude mít, podle vlastních slov, pořad s moderátorem Lubošem Xaverem Veselým. To mu údajně navrhl ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Došlo i na téma možného zrušení koncesionářského poplatku pro Českou televizi. Prezident se vyslovil pro jeho zrušení a pro to, aby si Česká televize obstarávala financování jako ostatní komerční televize, tedy z reklamy.

V této souvislosti řekl, že jelikož prezident Česka nemá zákonodárnou iniciativu, je ve svých možnostech pro zrušení poplatků na ČT omezen.