Zákaz vlajky totality? Okamura: Modré hadry se žlutými hvězdami pryč!

PRAHA | Kontroverzní návrh ze strany vedení Evropské unie rozzuřil představitele české politické strany SPD. Jedná se o zákaz státních vlajek v Evropském parlamentu, což předseda hnutí SPD Tomio Okamura označuje za další útok na národní identitu evropských států a posílení diktátu ze strany evropské byrokracie.

Modrý hadr posetý hvězdami v plamenech

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli přijal 12. ledna kontroverzní rozhodnutí o zákazu používání státních vlajek během jednání EP. Tímto rozhodnutím vedení evropské instituce přirovnalo státní vlajku k bannerům a plakátům, jejichž používání je v jednací místnosti zakázáno. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Tento krok ze strany Bruselu považuje předseda politického hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura za zjevný příklad potlačování národní a státní identity. Na své oficiální stránce na sociální síti Facebook český politik uveřejnil příspěvek, kde podrobil vedení EP mohutné kritice a přišel s návrhem na zrušení používání vlajky Evropské unie na českých státních úřadech.

„Tak tohle je ovšem naprosto přesné! Modré hadry se žlutými hvězdami pryč! Co říkáte? Soustavné pošlapávání národní identity přicházející z neomarxistického multikulturního Bruselu je již do nebe volající. Vedení Evropského parlamentu (EP) přišlo minulý týden s novým nařízením, které zakazuje, aby jednotliví europoslanci mohli mít na svých stolech při jednáních EP národní vlajky států, které reprezentují,” píše Okamura.

Dále se zdůrazňuje, že tento zákaz se týká především SPD, jelikož europoslanci této politické strany jsou jediní čeští představitelé v Evropském parlamentu, kteří používají státní vlajku na poslaneckých lavicích. Proti tomuto návrhu se však postavili i někteří další čeští europoslanci. Například představitel ODS v Evropském parlamentu Jan Zahradil ostře zkritizoval toto rozhodnutí. „V ODS si českou vlajku na lavici sice nedáváme, ale proti této stupiditě budeme protestovat,“ vyjádřil se Zahradil. Naopak Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL, sdělil, že s tímto rozhodnutím žádný problém nemá, a celou tu kauzu označil za „malichernost“.

Okamura ve svém příspěvku oznámil, že představitelé SPD v Evropském parlamentu Hynek Blaško a Ivan David budou mít na svých stolech českou vlajku i nadále, a tím dal předseda SPD najevo, že rozhodnutí předsedy EP jeho strana dodržovat nehodlá. Navíc poukázal na to, že stejným způsobem budou postupovat i ostatní europoslanci z frakce Identita a demokracie, kteří prosazují národní zájmy svých států a zaujímají skeptický postoj vůči snahám omezit suverenitu členských států.