Plačky fracka Gréty

Švédský hvězdný blíženec českého Alzáka jménem Gréta Thunberg už zase v Davosu tlachá a straší svět ekologickou katastrofou. Nebo jí platí za náborovou kampaň k hasičům, když jí stále hoří dům? Nic nového pod sluncem.

Jan Kopal | foto: Ivana Haslingerová

Řada sekt a pomatených fanatiků v minulosti předpovídala zaručený termín konce světa. Apokalyptická a chiliastická hnutí provázejí svět po staletí.

Trpaslíky, vousaté ženy i další exoty si s oblibou ve středověku pěstovala zámožná šlechta ve svých kabinetech kuriozit (někdy též nazývaný kabinet divů, podivností či zvláštností). I dnešní mocní si pěstují, dotují a hýčkají svou Gretku, ve srovnání s ní i magoři z Greenpeace působí dojmem seriozních akademiků.

Opravdu nechápu, proč se mezinárodní fóra s tradicí a váženými erudovanými hosty nemohou obejít bez této pochybné celebrity a zjevně hysterické osobnosti s učebnicovým spasitelským syndromem.

Je to stejné jako na vědecký kongres zvát moderátorskou hvězdu z Marmelády, Kostiček či Studia kamarád (dětských pořadů zaměřených na předškolní mládež). Maximálně jen jako maskot nebo komická vložka….