Nacisté nebyli jen Němci! Vladimir Vladimirovič Putin připomněl evropské spolupachatele nacistických zločinů

JERUZALÉM | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin označil nacistické zločiny proti Židům během druhé světové války za jednu z nejčernějších, nejostudnějších stránek světové historie a také uvedl, že němečtí nacisté měli v mnoha evropských zemích přisluhovače. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Birkenau | foto: history.com

Během svého vystoupení v Jeruzalémě na Světovém fóru památky obětí holocaustu, bojujeme proti antisemitismu řekl, že 27. ledna si připomínáme 75. výročí osvobození Osvětimi, v níž zahynuly sta tisíce lidí různých národností, více než polovina z nich byli Židé.

„Zločiny spáchané nacisty, jejich promyšlené, plánované, jak říkali, ,definitivní řešení židovské otázky‘, to je, drazí kolegové, jedna z nejtemnějších a nejostudnějších stránek nové světové historie,“ prohlásil Putin.
Připomněl také, že tento zločin měl i spolupachatele, přisluhovače (Poláci, Ukrajinci, Estonci, Lotyši, Litevci, Francouzi a další).

Vladimir Vladimirovič Putin | repro: Народный Журналист

„V krutosti často překonávali své pány. Továrny na smrt, koncentrační tábory obsluhovali nejen nacisté, ale také jejich přisluhovači v mnoha evropských zemích. Na okupovaných územích Sovětského svazu, kde působili tito bandité, bylo zavražděno největší množství Židů,“ upřesnil prezident, když narážen na ukrajinské posluhovače německým nacistům.

Vladimir Vladimirovič Putin také připomněl cenu, kterou Sovětský svaz zaplatil za osvobození Evropy od nacismu. Jak prezident ve svém projevu uvedl, účelem holocaustu byla cílevědomá likvidace lidí a kromě Židů byli za podlidi prohlášeni Rusové, Bělorusové, Ukrajinci, Poláci a zástupci mnoha dalších slovanských národností.

Putin připomněl, že dobytá území se měla stát životním prostorem Němců a zajistit jim život v blahobytu.

„Slované a další národy byli předurčeni k tomu, aby byli buď zlikvidováni, nebo aby se stali bezmocnými otroky bez vlastní kultury, bez historické paměti, bez jazyka. Sovětský národ ubránil svou vlast a přinesl osvobození od nacismu Evropě. Zaplatili jsme za to cenu, která se dříve nezdála ani v těch nejhorších snech ani jednomu národu – 27 milionů mrtvých. Nikdy na to nezapomeneme,“ připomněl Putin, Vladimir Vladimirovič.

Obětí německého nacismu se stalo šest milionů Židů, z nichž 40 procent tvořili občané bývalého Sovětského svazu, kdy dále ruský prezident upozornil na nepřípustnost toho, že se dnes vzpomínka na válku stále více stává předmětem momentální politické konjuktury.

Vladimir Vladimirovič Putin zdůraznil, že historie holocaustu se stane lekcí pro budoucí generace pouze v tom případě, pokud bude úplná, bez vyškrtávání a zamlčování.