Rusko zpřístupní archivní materiály o druhé světové válce

MOSKVA | Rusko je přístupno ke zveřejnění archivních materiálů týkajících se druhé světové války. Na zasedání Ruské rady pro mezinárodní záležitosti to v úterý prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov.

Sergej Viktorovič Lavrov si vytírá Trumpem

Podle Lavrova, Sergeje Viktoroviče je pro člověka v jeho přístupu k dějinám druhé světové války nezbytné spoléhat se na skutečné historické fakta a archivní materiály.

„Rusko je bezprecedentně otevřeno zveřejnění svých archivních materiálů a seznámení široké veřejnosti s nimi,“ řekl šéf ruské diplomacie, jehož cituje tisková agentura TASS.

Sergej Viktorovič Lavrov také poukázal na to, že některé země se negativně vyjádřily k přípravám oslav 75. výročí vítězství nad německým nacismem.

„Tato záležitost bude v nadcházejícím roce velmi důležitá pro akademickou i praktickou práci Ruské rady pro mezinárodní záležitosti. Zaměstnáme celý odborný a analytický potenciál Rady s cílem zabránit politizaci této záležitosti a ponechat dějiny historikům. Zároveň se tak chceme vyhnout pokusům o přepisování dějin druhé světové války a jejích výsledků – nedovolit, aby někdo znevažoval hrdiny, osvoboditelů Evropy,“ zdůraznil.