Letiště v Tripolisu obnovilo svůj provoz

TRIPOLIS | Jediné dosud funkční letiště v libyjském hlavním městě Tripolis obnovilo ve čtvrtek svůj provoz. Stalo se tak jen den poté, co síly polního maršála Chalífa Haftara, které už celé měsíce obléhají Tripolis a snaží se odtud vytisknout mezinárodně uznanou vládu (ta ale nebyla nikým zvolena) premiéra Fájiza Sarrádža, pohrozili sestřelením jakýchkoliv letadel letících nad hlavním městem. Informovala o tom agentura AFP.

Letiště Tripolis | repro: Sputnik

Své rozhodnutí obnovit leteckou dopravu na letišti Mitiga oznámila tripoliská nikým nezvolená vláda, která tvrdí, že je vládnou národní jednoty, na Facebooku s tím, že si na Haftarovy hrozby bude stěžovat Radě bezpečnosti OSN.

Ještě ve středu vedení letiště Mitiga uvedlo, že letištní plochu zasáhlo šest raket systému Grad. Haftarův mluvčí následně varoval: „Jakékoliv vojenské nebo civilní letadlo letící nad hlavním městem bude zničeno.“

O dobytí libyjského hlavního města se Haftar se svými oddíly usiluje už od loňského dubna. On sám podporuje konkurenční vládu sídlící v Tobruku na východě Libye. Tato vláda vzešla z posledních konaných voleb v Libyi.

Reklama: