Jak je připravené Česko? Nový koronavirus se šíří světem. Nákazu potvrdili po Asii v Austrálii, Evropě i Spojených státech

PRAHA | Koronavirus 2019-nCoV je už v Evropě. Francie potvrdila dva případy. Další případ lokalizovali v Austrálii. Ve Spojených státech potvrdili druhý případ nákazy čínským virem. Jak je Česká republika připravena?

Ilustrační snímek | repro: devex.com

Koronavirus se už dostal z Číny do Evropy. Ve francouzském hlavním městě Paříži a Bordeaux byly hlášeny dva případy nového typu koronavirus. Informovala o tom francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzyn.

Uvádí se, že pacient z Bordeaux má 48 let. Měl se vrátit z Číny a prošel také přes město Wu-Chan. Tento týden, 23. ledna, se obrátil na lékaře, nyní je hospitalizován v karanténě v nemocnici. Podle dostupných informací měl mít muž příznaky viru – horečku a kašel. Informací o druhém nemocném je mnohem méně. Je však známo, že je izolován a nachází se v pařížské nemocnici.

V Austrálii dnes potvrdili v první případy nákazy novým koronavirus. Pacientem je čínský občan, padesátník, který byl v středočínské městě Wu-chan a 19. ledna přicestoval do Melbourne, informovala na tiskové konferenci ministryně zdravotnictví Viktorie Jenny Mikakos. Muž je podle ní ve stabilizovaném stavu a v izolaci. Dále dodala: „Je důležité zdůraznit, že neexistuje důvod ke znepokojení.“

V Chicagu v pátek potvrdili, že v tamní nemocnici je druhá pacienta, která se na území Spojených státůnaklazila smrtícím novým virem. Žena se vrátila z Číny 13. ledna, aniž se u ní projevovaly příznaky tohoto onemocnění, ale o několik dní zatelefonovala svému lékaři a nahlásila mu, že se cítí nemocná. „S potěšením oznamuji, že žena se má klinicky dobře a je ve stabilizovaném stavu,“ uvedla Allison Arwad komisařka Úřadu pro veřejné zdraví v Chicagu.

Ve Spojených státech prověřují dalších pacdsát podezřelých případů této nákazy, která způsobuje zápal plic. Virus má inkubační dobu asi dva týdny, proto případy nákazy se mohou objevovat častěji.

V Číně zemřelo již na čtyři desítky osob

Koronavirus v Číně | repro: 阿波罗

Na 41 se zvýšil v Číně počet obětí nového koronavirus, informovala v sobotu agentura AFP s odvoláním na čínské úřady. Předchozí oficiální bilance, zveřejněna v pátek, hovořila o 26 mrtvých a 830 nakažených.

Nový koronavirus dostal označení 2019-nCoV. Poprvé ho zaznamenali koncem roku 2019 v 11-milionovém městě Wu-chan, které Čína mezitím stejně jako několik dalších oblastí prakticky izolovala od okolního světa.

Nový, dosud neznámý virus způsobující zápal plic, se přenáší z člověka na člověka. Předpokládaným zdrojem nákazy je tržiště s plody moře v středočínské městě Wu-chan, odkud se rozšířila i do více dalších asijských zemí. Přesná příčina však zatím zjištěna nebyla.

Jak jsou připraveni čeští zdravotníci?

Vojenské zdravotnické zařízení V Těchotíně | repro: mediální žumpa ČT

Česko je na případný výskyt závažného onemocnění, které se začalo šířit v Číně, připraveno, ujišťují úřady. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ale zdůraznil, že je pravděpodobnost výskytu této nemoci v současnosti v Česku téměř nulová.

„Riziko pro nás je téměř nulové, naprosto minimální,“ ujistil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Zároveň připomněl, že má Česko připravené plány pro případ pandemií i postupy pro případ zachycení některého závažného onemocnění. Případný pacient by byl převezen do pražské Nemocnice Na Bulovce. Stát počítá i s možností, že by se nakazilo více lidí, informuje sračkometařský server ČT24.

„Pokud by kapacita Bulovky nedostačovala, je připraveno vojenské zařízení v Těchoníně. Kapacita je několik desítek pacientů. Pokud by kapacita přesáhla desítky, vytvářely by se improvizované izolátory v některých nemocnicích,“ nastínil Prymula.

Důležité je i to, že z provincie Chu-pej respektive jejího hlavního měsa Wu-chanu do Česka nelétá přímá linka. Do Evropy je podle Prymuly odtud možné doletět pouze do Londýna, Paříže a Říma. „Ale první opatření bude monitorovat pasažéry, kteří doletěli do těchto destinací v Evropě a budou mít navazující lety do jiných zemí potažmo do Česka,“ podotkl.