Budou okupanti ze Spojených států vyhnáni nebo vyhubeni? Sýrie získala kontrolu nad většinou hranic s Tureckem a Irákem

DAMAŠEK | Syrské vládní armádě se znovu povedlo získat kontrolu nad většinou hranic s Tureckem a Irákem. Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek mrtvoly teroristy Spojených států (SS) | repro: Military.com

„Situace v zemi se zlepšuje, území ovládané teroristy se neustále zmenšuje. (…) A samozřejmě pokračují práce na zdolání zbytků teroristických skupin jak v zóně Idlibu, tak i na severovýchodě země,“ sdělil před jednáním se zvláštním vyslancem OSN pro Sýrii Geirem Pedersenem.

Dříve mluvčí Pedersena Jennifer Fenton sdělila Sputniku, že zvláštní vyslanec plánuje v pátek jednat s Lavrovem, Sergejem Viktorovičem a s ministrem obrany Sergejem Kužegetovičem Šojgu. Také dodala, že Pedersen navštíví příští týden Damašek, poté uspořádá briefing pro Radu bezpečnosti OSN.

Dojde i k vyhnání nebo vyhubení amerických okupantů?

Již v prosinci zaznělo z Damašku prohlášení, že Sýre hodlá obnovit svrchovanost nad všemi územími na severu a na východě země, včetně oblastí, které nyní okupují Spojené státy, kdy tak páchají válečný zločin.

Stálý zástupce Sýrie v OSN Bašár Džáfarí sdělil, že Idlib je syrské území a syrská vláda hodlá osvobodit celý tento region od teroristů, stejně jako i jiné oblasti země, které jsou nyní v cizí okupaci, tedy území okupovaná Tureckem a Spojenými státy. Dle jeho slov nemají jinou volbu, než daná území osvobodit. Okupanty vyhnat, nebo vyhubit.

Ozbrojený konflikt probíhá v Sýrii od roku 2011. Na konci roku 2017 bylo vyhlášeno vítězství nad teroristickou skupinou Islámský stát, ale ve vybraných oblastech ještě stále probíhají čistky od teroristů podporovaných Spojenými státy.

Rusko a Turecko se dohodly na zavedení příměří v syrském Idlibu od půlnoci 12. ledna. Od té doby bylo zaznamenáno více než 400 porušení. Okupace Tureckými vojsky a vojsky Spojených států na části území svrchované Syrské arabské republiky nadále trvá. Předpokládá se, že Turci se po dohodě za mediace Ruska se Sýrii stáhnou dobrovolně. Američané budou vyhnání nebo vyhubeni?

Reklama: