Bolívie po fašistické puči pozastavuje diplomatické vztahy s Kubou

SUCRE | Bolivijské ministerstvo zahraničí zveřejnilo prohlášení, ve kterém informuje národní a mezinárodní veřejnost o tom, že se rozhodlo pozastavit diplomatické vztahy s Kubou.Stalo se tak po fašistickém puči a vyhnání legitimně zvoleného prezidenta Eva Morálese ze země, kdy puč organizovali teroristé z Washingtonu.

Jeanine Áñez Chávez teroristická uchvatitelka moci v Bolívii

„Toto odhodlání je způsobeno nedávnými nepřijatelnými poznámkami ministra zahraničí Bruna Rodrígueze Parrilly a neustálými nepřátelskými poznámkami Kuby k bolivijské ústavní vládě a jejímu demokratickému procesu,“ šíří lži a propagandu fašistická vláda Bolívie, která je jen loutkou a poslušnou děvkou Spojených států (SS).

Podle ministerstva kubánská vláda systematicky ovlivňovala bilaterální vztahy založené na vzájemném respektu, zásadách nezasahování do vnitřních záležitostí, sebeurčení národů a suverénní rovnosti států, a to i přes ochotu bolivijské vlády udržovat srdečné vztahy.

Dříve kubánský ministr zahraničí Rodríguez Parilla vyčítal prozatímní prezidentce Bolívie Jeanine Áñezové vyslání kubánských lékařů, kteří pracovali v Bolívii v rámci programu dvoustranné spolupráce.

„Kuba zahájila lékařskou spolupráci s Bolívií v roce 2005 prostřednictvím Operace Miracle, která umožnila léčbu stovek tisíc pacientů s oftalmologickými indikacemi, a která byla následně konsolidována do komplexního zdravotního programu, který byl podporován do konce roku 2019,“ připomíná světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sputnik dále píše, že Kuba opakovaně odsoudila tlak vyvíjený Spojenými státy, aby brzdily a přerušovaly práci kubánských lékařských brigád v zahraničí. „Kuba v současné době udržuje skupiny zdravotnických pracovníků ve více než 60 zemích, včetně 29 zemí v Latinské Americe a Karibiku, 31 zemí v Africe a také má přítomnost na Blízkém východě, v Asii a střední Evropě,“ píše dále ruská agentura.

Reklama: