Penzijní reforma? Další rozkrádačka, varuje Petr Hampl

PRAHA | eská vláda nyní aktivně projednává návrh důchodové reformy ministryně Malačové. Sociolog Petr Hampl se domnívá, že se nejspíše chystá další obrovská rozkrádačka, a proto navrhl alternativní způsob, jak se vyhnout velkým problémům.

Senioři v autě bez řidiče | repro: iknowexpo.org

Vláda se snaží najít variantu, jak se postavit k problému důchodového systému, aby se povedlo vyvarovat extrémnímu zadlužení. Odborníci pravidelně varují, že systém je dlouhodobě neudržitelný a nutná penzijní reforma.

Sociolog Petr Hampl se ve středu 22. ledna na Facebooku dotkl tohoto tématu. V příspěvku tak odborník zavzpomínal na Nečasovu reformu za Sobotkovy vlády, kdy lidem slíbili, že zvětší hromadu peněz tím, že je budou převádět mezi různými účty. Zároveň měla vzniknout nová vrstva manažerů a ti manažeři si měli brát provize za převádění mezi účty. S tím, že někdy v neurčité budoucnosti se to určitě vyplatí.

Hampl je ale přesvědčen, že zastavení teto reformy, nebo jak se o ní vyslovil sám autor – téhle levárny, byl jediný dobrý počin Sobotkovy vlády.

„Je vlastně až neuvěřitelné, že lidé odpovědní za Nečasovu reformu nikdy nebyli stíháni,” dodal.
Závěrem se doktorand sociologie dotkl nynější vlády: „Místo dalšího převádění peněz mezi obálkami bychom měli od Babišovy vlády slyšet, jak to udělá, aby české podniky přestaly patřit cizincům a abychom se vrátili od součástek ke složitým celkům (jaké se tu vyráběly, než si zemi rozebrali korporace).“

„Dokud se nedořeší tohle, tak nebude dost peněz na nic. Ani na důchody,” uzavřel věc Petr Hampl.