Počet obětí koronavirus stoupl, první úmrtí hlásili v Šanghaji

PEKING – ŠANGHAJ | Nový koronavirus podobný původci onemocnění SARS, který se šíří v Číně a dostal se i do jiných zemí, si vyžádal úmrtí jednoho člověka v Šanghaji, oznámili v neděli tamní úřady. Jde o první hlášeny úmrtí ve finančním centru země, píše agentura AFP.

Ilustrační snímek | repro: devex.com

Obětí je muž ve věku 88 let, který už trpěl jinými zdravotními obtížemi, uvedla šanghajská radnice v oznámení s tím, že ve městě dosud potvrdili 40 případů nákazy nedávno objeveným virem.

Celkový počet úmrtí v Číně dosáhl v neděli již 56 poté, co dopoledne místního času přišly zprávy o 15 lidech, kteří onemocnění podlehli v posledních 24 hodinách, a dalších nejméně 688 nových infikovaných za tento čas. „Počet hlášených případů nákazy tak dosáhl 1975,“ informovala agentura AP.

Nejvíce postiženou je provincie Chu-pej ve střední Číně, kde zemřelo nejméně 52 lidí. Dva zahynuli v sousední provincii Che-nan, jeden v provincii Chej-lung-ťiang na severovýchodě a jeden v provincii Che-pej na severu.

Nový, dosud neznámý koronavirus dostal označení 2019-nCoV a přenáší se z člověka na člověka. Poprvé ho zaznamenali koncem roku 2019 v 11-milionovém městě Wu-chan v provincii Chu-pej, které Čína mezitím stejně jako několik dalších oblastí prakticky izolovala od okolního světa.

Případy onemocnění hlásili také v Thajsku, Japonsku, Jižní Korei, na Tchaj-wanu, v Singapuru, Vietnamu, Nepálu, Austrálii i ve Spojených států. Tři případy nákazy – první v Evropě – potvrdili v pátek i ve Francii. V sobotu prvního pacienta hlásili i z Kanady.

Reklama: