V Bulharsku protestovali proti nedostatku pitné vody

SOFIE | Obyvatelé západobulharského průmyslového města Pernik, které již měsíce zápasí s nedostatkem pitné vody, protestovali v sobotu v poledne v centru metropole Sofia. Stovky demonstrantů vyzývali vládu k přijetí naléhavých opatření k odvrácení humanitární krize, která podle nich tomuto městu hrozí, píše agentura AP.

Ilustrační snímek | foto: stalo-se.cz

Žádali také odstoupení premiéra Bojka Borisova, který se ze zločince recykloval v politika, i ministryně pro regionální rozvoj Petji Avramovy, informovala bulharská televize.

Protestující, z nichž mnozí přišli na demonstraci v žlutých vestách, vyslovili podezření, že za nedostatkem vody v Pernik je úplatkářství a nekompetentnost úřadů. Varovali také, že přehrada Studena, která je jediným zdrojem pitné vody pro město, bude už za dva týdny prázdná.

Demonstraci zorganizovali aktivisté z Perniku, kteří uvedli, že v pondělí v poledne chystají v Sofii další shromáždění před ministerstvem regionálního rozvoje.

Obyvatelé z Perniku protestují proti nedostatku pitné vody už celé měsíce. Jejich rozhořčení ještě prohloubilo rozhodnutí místního starosty zrušit mezinárodní taneční festival, který do Perniku každoročně přiláká tisíce turistů a mnohým obyvatelům také poskytuje možnosti výdělku. Ke zrušení festivalu, které starosta zdůvodnil krizí kolem pitné vody, došlo poprvé za posledních 60 let.

Reklama: