Třetí blok JE Dukovany byl odstaven. Ze čtyř v provozu jsou dva

DUKOVANY | Na jaderné elektrárně Dukovany v sobotu začala odstávka třetího bloku. Energetici ho odpojili na několik týdnů od přenosové soustavy. Dříve byl pozastaven čtvrtý blok elektrárny, v provozu jsou dva. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

JE Dukovany | ořez fotografie: cez.cz

Podle mluvčího Dukovan Jiřího Bezděka odstávka třetího bloku byla naplánovaná na začátek února, ale začala s několikadenním předstihem kvůli revizi ucpávkového systému jednoho ze šesti cirkulačních čerpadel. Blok nebude vyrábět energii zřejmě do poloviny března, avšak její dodávky pro spotřebitele budou pokryty z jiných zdrojů.

Plánuje se, že po odstávce v třetím bloku Dukovan bude vyměněno palivo a provedeno 26 technických a investičních akcí. Jde tak o kontrolu těsnosti parogenerátorů a kompenzátoru objemu a výměnu podružných rozvaděčů.

Ve čtvrtém bloku jsou naplánovaný další kontroly a testy. Předtím tam energetici měli obnovit část jaderného paliva, zkontrolovat a upravit zařízení.

Reklama: