Jako za Hitlera nebo ještě horší? Klára Samková okomentovala informace o hrozbě vězení za půjčování literatury

PRAHA | Advokátka Klára Samková okomentovala na svých sociálních sítích informace, které se objevily na portálu televize Prima o tom, že v americkém státě Missouri hrozí vězení knihovníků za propůjčování Shakespeara dětem. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Adolf Hitler

„Diví se mi ještě někdo, že všechny svoje prachy strkám do vybudování základní klasické knihovny – jak krásné literatury a populárně naučné? A ano, dějiny umění v ní mají zásadní místo, stejně jako historie, psychologie a taky fyzika a biologie. Mám Ottův slovník naučný, Brehma i Riegrův slovník, řadu technických encyklopedií a uvažuji o tom, jak koupit Encyklopedii Brittanicu… v papírové verzi prosím. Aneb: Shakespeara nezakazoval ani Stalin s Hitlerem, tak si to laskavě přeberte sami…“ napsala Klára Samková na svém Facebooku v reakci na informace publikované na portálu televize Prima v rubrice „Svět při nedělní ranní kávičce Terezy Spencerové”.

Analytička Tereza Spencerová ve svém „informačním doplňku k hlavnímu proudu“ psala s odkazem na zdroj o tom, že v americkém Missouri hrozí tresty odnětí svobody knihovníkům, kteří poruší zákaz přístupu dětí k zakázané literatuře. Má se jednat o nahotu.

„Na prestižní Yaleově univerzitě přestanou učit dějiny výtvarného umění, protože je to „příliš bílé“ téma… v Missouri hrozí až rok vězení knihovníkům/knihovnicím porušujícím přísný zákaz dostupu dětí k zakázané literatuře, která by mohla děti „ohrožovat“ třebas jen zmínkou o nahotě… na indexu se ocitli takoví klasici jako Bram Stoker s Drákulou, DH Lawrence s Milencem Lady Chatterleyové, F. Scott Fitzgerald s Velkým Gatsbym, Ernest Hemingway s Rajskou zahradou nebo Shakespeare s Romeem a Julií a spousta dalších… rok vězení za Shakespeara… mimochodem, ti zakázaní autoři taky samí běloši… fascinující…“ stojí v komentáři Terezy Spencerové na portálu televize Prima.

Klára Samková | repro: FB KS