Gazprom dodal přes Turecký proud miliardu kubických metrů plynu

MOSKVA | Gazprom dodal první miliardu kubických metrů plynu přes plynovod Turecký proud. Podrobnosti byly uvedeny společností v tiskové zprávě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Plynovod Turecký proud | repro: Sputnik

„Gazprom dodal první miliardu kubických plynu plynovodem Turecký proud. Asi 54 % tohoto objemu bylo dodáno na turecký trh s plynem a asi 46 % na turecko-bulharskou hranici,“ je uvedeno v prohlášení společnosti.

Ve středu 8. ledna došlo ke slavnostnimu ceremoniálu, kdy ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan oficiálně uvedli do provozu plynovod Turecký proud. Stalo se tak v Istanbulu za účasti prezidenta Srbska Alexandara Vučiće a bulharského premiéra Bojka Borisova.

Podle ruského prezidenta budou mít dodávky ruského plynu přes Turecký proud nepochybně velký význam, a to nejen pro tureckou ekonomiku a černomořský region, ale také pozitivní dopad na rozvoj mnoha jihoevropských zemí. Kromě toho také příspějí ke zlepšení energetické bezpečnosti Evropy celkově.

Putin poděkoval tureckým úřadům a prezidentovi za včasné schválení všech povolení a licencí nezbytných pro výstavbu plynovodu. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že budou obě země v budoucnu realizovat mnoho dalších oboustranně výhodných společných projektů nejen v oblasti energetiky, ale také dalších oblastech.

Erdogan k věci sdělil to, že Rusko zůstává hlavním dodavatelem plynu pro Turecko, a země pokračují v realizaci nových společných projektů v oblasti energetiky.

Turecký proud je jedním z největších společných rusko-tureckých energetických projektů v poslední době. Jedná se o plynovod, který se skládá ze dvou linek o kapacitě 15,75 miliardy metrů krychlových. První linka je určena pro dodávky ruského plynu tureckým spotřebitelům, druhá pro zásobování zemí jižní a jihovýchodní Evropy.

Turecký proud | repro: Sputnik

Podle informačních materiálů je délka každé linky asi 930 kilometrů a pro každou bylo použito více než 75 tisíc trubek o průměru 81,3 centimetrů a hmotnosti asi 9 tun. Maximální hloubka jejich uložení je 2,2 tisíce metrů.

První linka se připojuje k plynovému systému Turecka poblíž města Lüleburgaz a druhá pokračuje k turecké hranici s Bulharskem. Budování mořské části systému měla na starost společnost South Stream Transport B.V. Stavbu pobřežní části plynovodu v Turecku provedla společnost TurkAkim Gaz Tasima A.S.