Sputnik: Radim Fiala vyzývá ke stažení sil z Iráku. Pokud zůstaneme, budeme za okupanty, varuje

PROSTĚJOV | Irákem nadále zmítají nepokoje. Minulý pátek do ulic Bagdádu vyšly desítky tisíc lidí, kteří požadovali stažení amerických vojsk ze země. Důvodem byla smrt íránského generála Kásima Sulejmáního, kterého 3. ledna na příkaz vraha Donalda Jonta Trumpa zavraždili Američané.

Poprava válečného zločince Trumpa | reprofoto: ruanofaxas.com

„Podle místopředsedy hnutí SPD Radima Fialy životy českých vojáků v Iráku mohou být ohroženy a vyzval k jejich stažení,“ píše Sputnik.

V pátek vyšly do ulic Bagdádu stoupenci populárního šíitského duchovního Muktady Sadra. Lidé křičeli „Smrt Americe! Smrt Izraeli!“ či „Ne Americe“. Někteří si s sebou přitáhli šibenice, na kterých pověsili figuríny amerických vojáků a amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„V Iráku v ulicích demonstrují miliony lidí proti přítomnosti vojsk USA a NATO na svém území. Žádají jejich odchod v souladu s výzvou jejich parlamentu irácké vládě. Protest se samozřejmě týká i našich vojáků v rámci mise NATO,“ napsal ve středu Fiala na svém Facebooku.

iala chce, aby Česko splnilo usnesení iráckého parlamentu, které vyzývá vládu země, aby zajistila odchod cizích vojsk. Zdůraznil, že čeští vojáci mohou působit v Iráku pouze na základě souhlasu irácké vlády a parlamentu.
„Pokud proti vůli Iráčanů v Iráku zůstaneme, stáváme se okupační silou a je jen otázka času, kdy budou životy našich vojáků ohroženy,“ zdůraznil místopředseda SPD.

Dříve se 13. ledna předseda hnutí SPD Tomio Okamura setkal v Praze s iráckou velvyslankyní Sundus Omar Ali Albayraqdor. Oba se shodli, že je nepřijatelné, aby se Spojené státy vměšovaly do záležitostí suverénních zemí.