Smrtelné důsledky přepisování dějin. Němci prostě byli vrazi

MOSKVA | Přepisování dějin a šíření alternativních verzí 2. světové války kriticky nabraly na obrátkách, což by mohlo vést k fatálním následkům světového rozměru. Uvedla to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovina Zacharova, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Marija Vladimirovna Zacharova

„Praxe přepisování dějin, bezprecedentní systematické šíření alternativní verze či příčin hlavní tragédie 20. století kriticky nabrala na obrátkách. Nyní se ale zabýváme skutečným historickým virem, který může vést ke smrtelným následkům, možná i v celosvětovém měřítku,“ uvedla Zacharova, Marija Vladimirovna na adresu šíření lží o rozpoutání II. světové války a kdo jí vyhrál, kdy na porážce Německa a dobytí Berlína se nejvíce podílela Rudá Armáda, zbytek spojenců jen paběrkoval.

„Tím, že se dnes klade do popředí politická konjunktura, a někdy i vlastní ambice a osobní zájmy, se pod vlivem politické objednávky kladou miny pod ty opěrné konstrukce, které utvářely celý systém mezinárodních vztahů, pod světový pořádek, jehož cílem bylo zabránit novým globálním otřesům v podobě světových válek, a to rozhodnutí Norimberského procesu, jejichž zničení by znamenalo katastrofální následky,“ zdůraznila oficiální mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace Marija Vladimirovna Zacharova.

Jarosław Kaczyński

Rovněž okomentovala slova předsedy vládnoucí polské strany Právo a spravedlnost Jarosława Kaczyńského o ruských kompenzacích Polsku, a to za škody způsobené během války. Jarosław Kaczyński dříve uvedl, že Rusko je, stejně jako Německo, povinno zaplatit Polsku náhradu za škody, k nimž došlo ve 2. světové válce. Kdy podle ní Kaczyński ve svém rusofobním zápalu překročil všechny hranice.

„…On se dostal až k tomu, že bude po Rusku požadovat náhradu ‚za polské utrpení‘. Prakticky nezůstali živi ti rudoarmějci, kteří spolu s půl milionem padlých osvobodili Polsko od nacistů, a kteří by na podobnou drzost odpověděli lépe než kdokoliv jiný,“ uvedla Zacharova, Marija Vladimirovna na adresu Kaczyńského na briefingu.

„Je škoda, že mezi námi nejsou téměř žádní lidé, kteří byli svědky událostí Jaltské konference, jejíž 75. výročí oslavíme dne 4. února, a na níž sovětští vyjednavači v čele se Stalinem mimochodem potvrdili obnovení polské státnosti, o co západní partneři neprojevovali zvláštní zájem. Takže, co se týče odškodnění, které požadoval Kaczyński, bylo to marné. Ze své strany slibuji, že mu vše vynahradím informačně,“ poznamenala mluvčí.

Marija Vladimirovna Zacharova