Humanitární pomoc Číně? Sami máme málo, nic nedáme

PRAHA | Na humanitární pomoc Číně nemáme, zásoby potřebujeme pro sebe, tak reagoval Andy Babiš na možnost pomoci Číně v boji s koronavirem 2019-nCoV, píše v titulku světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Andy Babiš

Česká republika nemůže poskytnout Číně humanitární pomoc kvůli epidemii nového koronaviru. Své zásoby potřebuje pro své občany, říká premiér.

V pátek hlavní hygienička Eva Gottvaldová informovala o žádosti Číny o zvážení humanitární pomoci kvůli šíření koronaviru 2019-nCoV (podobný požadavek vznesla Čína i na EU jako celek). Ještě ve středu Správa státních hmotných rezerv uváděla o tisících rouškách, rukavic, ochranných oděvů, brýlí a desítkách izolačních bioboxů, které jsou k dispozici v případě potřeby. Dodávalo se však, že jsou primárně pro Česko.

V sobotu před odletem na jednání skupiny Přátel koheze v Portugalsku premiér Andrej Babiš sdělil, že v současné době Česká republika nemůže čínské žádosti vyhovět. Podle něj prověrky úřadu ukázaly na nedostatek zásob pro takové akce.

„Podle zprávy ministerstva zdravotnictví nemáme možnost nějakým způsobem pomoci, protože potřebujeme tyto zásoby pro naše lidi,“ uvedl.

K tomu dodal, že pět českých občanů, kteří se rozhodli opustit Čínu kvůli koronaviru, bude dopraveno do vlasti v neděli večer pomocí vojenského speciálu z Bruselu. Všichni budou poté vyšetřeni v pražské Nemocnici na Bulovce a stráví dva týdny v karanténě. Premiér také dál počítá s tím, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na pondělním zasedání vlády navrhne zastavení všech přímých letů mezi Českem a Čínou.

Reklama: